Kostrzyn będzie świętować 770-lecie

Otrzymał prawa miejsce o dwa lata wcześniej niż Poznań i jest to jedna z najstarszych udokumentowanych lokacji miejskich w Wielkopolsce. Mowa o Kostrzynie, który w czwartek obchodzić będzie jubileusz 770-lecia.

Fot. Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej/Archiwum Państwowe

Dokładnie 770 lat temu, 11 listopada 1251 r. książę wielkopolski Przemysł I lokował Kostrzyn miastem na prawie niemieckim, wzorując się na Rogoźnie. Jest to jedna z najstarszych udokumentowanych lokacji miejskich w Wielkopolsce, wyprzedzająca o 2 lata Poznań, który prawa miejskie otrzymał 23 kwietnia 1253 r. również od księcia Przemysła I. Mówi burmistrz Szymon Matysek:

W czwartek Kostrzyn będzie świętować podwójnie. O godz. 11:00 w farze odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę. Po niej w samo południe złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Poległych na Rynku. O godz. 12:45 w hali Szkoły Podstawowej nr 1 odbędzie się wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, podczas której wręczona zostanie Nagroda „Rycerza Kostro” za zasługi na rzecz gminy Kostrzyn i jej mieszkańców.

Jubileusz 770-lecia był dobrą okazją do powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej. W jakim celu? Wyjaśnia zastępca burmistrza i pomysłodawca, Waldemar Biskupski:

Celem powstającego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej będzie również popularyzacja historii i folkloru gminy Kostrzyn, inicjowanie i organizowanie działalności kulturalnej, badań naukowych, a także rozwój turystyki i krajoznawstwa.

Gmina Kostrzyn liczy obecnie ponad 18 tysięcy mieszkańców.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska