Kostrzyn: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Ponad 10 milionów złotych będzie kosztować gminę Kostrzyn odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez najbliższe 20 miesięcy. Tylko jedna firma zgłosiła się do ogłoszonego przetargu.

Fot. materiały prasowe

Jak już informowaliśmy wielokrotnie po wyjściu Poznania, a następnie pozostałych 8 gmin z GOAP-u, czyli Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej to właśnie samorządy będą od stycznia odpowiedzialne za wywóz śmieci.

Gmina Kostrzyn rozstrzygnęła właśnie przetarg na wykonawcę, który zajmie się odbiorem, wywozem i zagospodarowaniem śmieci. Do przetargu stanęła tylko jedna firma, która za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez najbliższe 20 miesięcy zażądała kwotę 10,252 mln zł. Mówi burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek:

Od nowego roku mieszkańcy domów jednorodzinnych w gminie Kostrzyn zapłacą 31 złotych za wywóz śmieci, czyli o 3 złote więcej, zaś budynków wielorodzinnych 29 złotych, a nie jak obecnie 25 zł. Z kolei osoby, które nie będą segregować śmieci zapłacą odpowiednio 93 i 87 zł. Jak zaznaczył burmistrz Szymon Matysek, jest to trzecia gmina z terenu GOAP-u, która ma wyłonionego wykonawcę:

Pozostałe gminy: Czerwonak, Murowana Goślina, Swarzędz, Oborniki i miasto Poznań póki co zdecydowały się na cesję, czyli przedłużenie dotychczasowych umów z GOAPem, jednak najpóźniej do końca czerwca będą musiały rozstrzygnąć przetargi na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za zagospodarowanie odpadów.

Z kolei gmina Pobiedziska unieważniła przetarg, gdyż jedyny wykonawca zażądał stawki ponad 5 mln 886 tys. zł, a zakładany budżet opiewał na kwotę 3 mln zł. Oznaczałoby to, że opłaty dla mieszkańca za wywóz śmieci wynosiłby od 45 do 48 złotych.

Przetarg został więc powtórzony, tym razem oferty zgłosiło trzech wykonawców, których najtańsza opiewa na nieco ponad 4 mln zł. Podczas czwartkowej sesji pobiedziescy radni zdecydują czy zwiększyć budżet na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych.