Pamiętajmy o strażakach

Na co dzień nie tylko gaszą pożary, ale również uczestniczą w ratowaniu poszkodowanych w wypadkach drogowych czy nawet ściągają koty z drzew. Swoje święto mają dziś strażacy. Jednym z nich jest 22-letni Krzysztof Andrzejewski, który w czasie wolnym działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie.

Fot. Janusz Ludwiczak

– W OSP działam od czterech lat. Lubię pomagać ludziom, służba w straży pożarnej przynosi mi też trochę adrenaliny i daje mi zajęcie. Chcę pomagać innym, bo to dobro może kiedyś wrócić – mówi Krzysztof Andrzejewski, strażak z Ochotniczje Straży Pożarnej w Kostrzynie.

Druhowie w OSP nie pracują zawodowo na etacie, otrzymują jedynie symboliczny ekwiwalent za udział w akcjach. W gotowości bojowej pozostają w chwilach wolnych od swojej innej pracy zarobkowej.

– Na co dzień pracuję w Volkswagenie i pomagam ojcu w warsztacie. Myślałem, by zatrudnić się w Państwowej Straży Pożarnej lub w takiej przyzakładowej. Służąc w OSP nie zawsze udaje się znaleźć czas, ale poświęcam się zawsze, nawet w niedzielę, gdy zawyje syrena, gdy siedzę przy rodzinnym stole. Trzeba wtedy udzielić pomocy, bo ktoś może jej potrzebować – przyznaje druh Krzysztof Andrzejewski.

We wszystkich jednostkach OSP na terenie gminy Kostrzyn nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa w sumie 129 druhów, którzy w całym ubiegłym roku mieli aż 286 interwencji.

W powiecie poznańskim działają łącznie 63 jednostki OSP. W sumie strażacy ochotnicy z podpoznańskich gmin w minionym roku interweniowali 6 125 razy.

Z kolei wszyscy strażacy w całej Wielkopolsce interweniowali łącznie ponad 41 tysięcy razy.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, w dniu patrona strażaków, Św. Floriana. Święto to zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry`ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Strażakom składamy wyrazy uznania za pełnioną służbę, poświęcenie i trud.

Skomentuj wiadomość