Ponad 14 litrów krwi dla potrzebujących

W Kostrzynie polała się krew i to dosłownie. Blisko 40 osób zgłosiło się do kolejnej akcji honorowego poboru krwi, która w piątek odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Teraz życiodajny płyn jest szczególnie potrzebny, gdyż w zasobach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi dwóch grup ujemnych: 0 i B, a bardzo niskie są zapasy krwi grupy 0 Rh+ oraz A Rh plus i minus.

Fot. Janusz Ludwiczak

Krew po raz pierwszy zdecydowała się oddać 18-letnia Małgorzata Wypych:

Nie zabrakło również stałych krwiodawców, wśród których był Ryszard Lewandowski.

Oddanie krwi może jednak wykluczyć wcześniejsza wizyta u stomatologa. By można było oddać krew musi minąć 48 godzin od zabiegu zwykłego wypełnienia. Krwi nie można oddać również po szczepieniu. Mówi lekarz Natalia Jerka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Krew warto oddawać, gdyż możemy pomóc drugiej osobie będącej po wypadku czy ciężkiej operacji. Ale również otrzymujemy 8 czekolad i aż 2 dni wolne od pracy. Warto również zapisać się do klubu honorowych dawców krwi przy PCK. Mówi prezes kostrzyńskiego oddziału, Ireneusz Hertel.

Członkowie klubu honorowych dawców krwi otrzymują również zniżki na paliwo oraz rabat na zakupy na olej, środki czystości i inne akcesoria samochodowe na jednej z sieci stacji paliw.

Rozmowa z lekarką, Natalią Jerką z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu:

Część 2:

W najbliższy piątek, 4 czerwca, w godz. od 8:30 do 14:00 krew będzie można oddać w Rogoźnie, w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Przemysława II 7. Kolejne akcje zaplanowano: w sobotę, 5 czerwca przy Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu oraz w Stowarzyszeniu Bioderko przy ul. Malepszego w Chodzieży.

W przyszła sobotę, 12 czerwca z najcenniejszym darem życia będzie można podzielić się w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach, zaś 19 czerwca w sali widowiskowej sucholeskiego centrum kultury.

Fot. Janusz Ludwiczak