Studenci “Polibudy” stworzyli nową wizję centrum Kostrzyna

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na przygotowanie koncepcji zagospodarowania kostrzyńskiego Rynku i centrum miasta. Do konkursu zgłosiło się w sumie 136 studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, wśród których byli przyszli architekci nie tylko z Wielkopolski, ale również z innych rejonów Polski, a nawet z Kostaryki, Zanzibaru, Syrii, Turcji, Panamy czy Włoch.

Zwycięska praca projektowa (nagroda 3000 złotych) – Natalia Czerczak – Marta Dec – Anastasia Malińska
Wiz. Politechnika Poznańska/Urząd Miejski w Kostrzynie

Komisja konkursowa, w skład której weszli profesorowie Wydziału Urbanistyki Politechniki Poznańskiej, a także przedstawiciele gminy Kostrzyn i lokalni przedsiębiorcy wybrali 12 najlepszych projektów, z czego trzy z nich otrzymały nagrody finansowe.

Przyszli inżynierowie mieli za zadanie opracować koncepcję zagospodarowania Rynku w Kostrzynie oraz rejonu ulic: Poznańskiej, Dworcowej, Szymańskiego, Średzkiej, Mickiewicza i Kościuszki.

Jak wyjaśnia prof. Krzysztof Borowski z Zakładu Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej był to już 63. konkurs architektoniczny kierowany do studentów poznańskiej “Polibudy”.

A kiedy może ruszyć już konkretnie przebudowa samego Rynku? Wyjaśnia burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek.

Zwycięskie prace konkursowe zostaną zaprezentowane na Rynku w Kostrzynie, gdzie mieszkańcy w głosowaniu będą mogli wybrać swoją koncepcję.