W Kostrzynie oddano hołd pomordowanym mieszkańcom

Równo 82 lata temu na Rynku w Kostrzynie zamordowano 28 mieszkańców miasta, sąsiedniej Nekli i okolic. W środowy wieczór odbył się “Capstrzyk”. Ulicami Kostrzyna przeszedł marsz z pochodniami i flagami. Kwiaty i wieńce zostały złożone m.in. pod tablicą upamiętniającą miejsce sądu nad mieszkańcami w domu katolickim przy ul. Dworcowej oraz pod Pomnikiem Pomordowanych na kostrzyńskim Rynku.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak mówił podczas uroczystości burmistrz Szymon Matysek dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce:

Dokładnie 20 października 1939 r. funkcjonariusze Einsatzkommando rozstrzelali 28 obywateli Kostrzyna i okolic w publicznej egzekucji. Jak zaznacza regionalista, Kazimierz Matysek podobne zdarzenia miały miejsce w 14 innych miejscach Wielkopolski.

Ofiarami hitlerowskich żołnierzy byli szanowani obywatele miast z kręgu władz, elity intelektualnej, środowisk patriotycznych. Była to część zakrojonej na szerszą skalę operacji Tannenberg, zmierzającej do likwidacji potencjalnych liderów polskiego oporu.

W dniach od 20 do 23 października 1939 r. hitlerowcy dokonali jeszcze 13 innych egzekucji w innych częściach Wielkopolski – m.in. w Śremie, Kórniku, Środzie Wielkopolskiej, Mosinie, Książu Wlkp., a także w Lesznie, Osiecznej, Włoszakowicach, Gostyniu, Krobi, Kościanie czy Śmiglu.