Miasteczko wojskowe, przez lata niedostępne dla cywili

Zwiedzając Wielkopolskę warto zajrzeć również do leżącego nad brzegiem Warty Biedruska. Pierwsze wzmianki o tej wsi pojawiają się w XIII wieku. Przez lata Biedrusko było niedostępne dla ludności cywilnej.

Fot. JL

Według źródeł historycznych Biedrusko należało do zakonu sióstr Cysterek z Trzebnicy, które miały swój klasztor po drugiej stronie Warty w Owińskach. W XIX wieku Biedrusko należało do Albrechta Ottona von Treskowa i składało się z 14 domów, mieszkało tu wówczas nieco ponad 200 mieszkańców, wśród których byli również ewangelicy.

Pod koniec XIX wieku armia niemiecka poszukiwała dogodnego miejsca na duży poligon wojskowy. Miejscem spełniającym wszystkie wymagane kryteria do ćwiczeń dużych zgrupowań wojska było właśnie Biedrusko, które przez lata było niedostępne dla cywili.

Obecnie Biedrusko rozbudowuje się, powstają nowe domy i bloki, ale wciąż znajduje się tutaj poligon. Przy zabytkowym pałacu mieści się Muzeum Wojskowe i Architektury Wnętrz. Wojskowe tradycyjne kultywuje gospodarz tego miejsca, Jan Kucharski.

Muzeum Wojskowe znajduje się przy ul. 1 maja 82 w Biedrusku, na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Niezmotoryzowani mogą tutaj dojechać autobusem linii nr 911 z poznańskiej Śródki lub linii nr 348, kursującym pomiędzy Murowaną Gośliną a dworcem na os. Sobieskiego.

►ZOBACZ TAKŻE: Wojenko, wojenko

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®