Dzień Psa

Pies to podobno najlepszy przyjaciel człowieka, wierny kompan. Od 14 lat obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa, który ma zwrócić uwagę na wszystkie czworonogi, zwłaszcza ta bezpańskie i nieszczęśliwe. Dzień psa nie przypadkowo obchodzimy właśnie dziś. To właśnie w okresie wakacyjnym porzucanych jest najwięcej zwierząt.

Fot. Janusz Ludwiczak

Co roku do schroniska zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna trafia blisko 650 psów, z czego nowy dom znajduje ponad 360 z nich. Nadal na kochającego właściciela czeka wiele zwierzaków.

Jak wyjaśnia dyrektor schroniska dla zwierząt w Skałowie, Paweł Kubiak osoby, które chcą przygarnąć psa muszą spełnić określone procedury. Przeprowadzana jest rozmowa z przyszłym właścicielem, po czym następuje zapoznanie z psem, odbywa się wspólny spacer i sprawdzane jest jak dany zwierzak reaguje.

Rok temu wójt gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak otworzył swój dom dla Figo, zamieniając kraty schroniska na przytulne cztery ściany. Teraz sam zachęca do przygarnięcia czworonożnego przyjaciela.

Gmina Czerwonak w ramach kampanii “Daj głos – daj dom” chce również edukować, poruszając m.in. tematy takie, jak: opieka nad psim seniorem, czipowanie i prewencyjne oznakowanie zwierząt czy adopcja krok po kroku.