Powiat poznański: “Janosikowe wzrosło o 116,5%”

115 mln zł na drogi, 103 mln zł na oświatę i ponad 68 mln zł na ochronę zdrowia i politykę społeczną. Radni powiatu poznańskiego uchwalili budżet na przyszły rok.

Przebudowa drogi Więckowice – Lusówko Fot. Powiat Poznański

Dochody budżetu Powiatu Poznańskiego w 2021 r. będą kształtować się na poziomie 408 379 127,79 zł, z kolei wydatki – 446 379 127,79 zł. Deficyt w wysokości 38 mln zł pokryty zostanie z zaciągniętego kredytu. Radni zdecydowali, że najwięcej pieniędzy zainwestują w transport – 115 mln zł i w oświatę – 103 mln zł. Sporo, bo ponad 68 mln zł przeznaczone zostanie na politykę społeczną i ochronę zdrowia. Nie zabraknie też pieniędzy na ekologię, zabytki czy bezpieczeństwo. Mówi wicestarosta, Tomasz Łubiński:

Blisko 110 mln zł Powiat Poznański zamierza przeznaczyć na drogi. W planach jest m.in. budowy obwodnicy Głuchowa, przebudowa blisko 3-kilometrowego odcinka drogi z Rokietnicy to Napachania czy dokończenie przebudowy drogi z Pobiedzisk do węzła S5. Rozpoczną się również prace projektowe związane z budową nowego mostu nad Wartą oraz tunelu pod przejazdem kolejowym w Kobylnicy.

Ponad 44 i pół miliona złotych samorząd powiatu poznańskiego będzie musiał oddać do budżetu centralnego w ramach tzw. podatku janosikowego. To o ponad 6 milionów złotych więcej niż w mijającym roku.  

Jak porównuje wicestarosta Tomasz Łubiński Poznań płaci 106 mln zł janosikowego, czyli 2% wydatków, w powiecie jest to 10% i jego zdaniem jest to nieuczciwe i trzeba to zmienić.

Skomentuj wiadomość