Czytelnicy mogą ponownie korzystać z bibliotek

Mieszkańcy Swarzędza i Kostrzyna znów mogą wypożyczać książki z gminnych bibliotek, które były nieczynne w związku z epidemią koronawirusa. Do otwarcia bibliotek przygotowuje się również gmina Pobiedziska, jednak ponownie otwarcie placówek nastąpi dopiero po wydaniu opinii przez Sanepid.

Fot. Janusz Ludwiczak

Od środy otwarta dla czytelników została Biblioteka Publiczna w Kostrzynie oraz gminne filie w Czerlejnie, Gułtowach. Iwnie i w Siekierkach.

– Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej wprowadziliśmy pewne obostrzenia. Przed wejściem do biblioteki czytelnik ma obowiązek zasłonięcia nosa, ust i odkażenia rąk. W wypożyczalni będzie mogła przebywać 1 osoba. Pozostali czytelnicy są zobowiązani poczekać w kolejce w holu biblioteki zachowując odpowiednią odległość – wyjaśnia Iwona Dorsz, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Kazimiery Iłłakowiczówny w gminie Kostrzyn.

Oddane przez Czytelników książki trafiają do kwarantanny.

– Czytelnikowi nie wolno dezynfekować książek we własnym zakresie. Kwarantanna polega na tym, że książki, które są wypożyczane przez czytelników wędrują do magazynu, w którym przechowane są przez 10 dni. Potem z powrotem wracają na półki i są dostępne dla czytelnika – objaśnia Iwona Dorsz, dyrektor kostrzyńskiej biblioteki.

We wtorek działalność wznowiła również swarzędzka biblioteka. Czynne będą jednak tylko oddziały na os. Czwartaków, os. Raczyńskiego i filia w Zalasewie. Również w swarzędzkiej bibliotece obowiązują procedury ochrony przeciwwurusowej, książki podlegają kwaranntannie, a czytelnicy muszą zgłosić telefonicznie lub przez e-mail chęć wypożyczenia tomu.

Do otwarcia bibliotek przygotowuje się również gmina Pobiedziska, jednak ponownie otwarcie placówek nastąpi dopiero po wydaniu opinii przez Sanepid.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®