Upamiętnili 200. rocznicę urodzin Ewarysta Estkowskiego

W Kostrzynie upamiętniono 200. rocznicę urodzin Ewarysta Estkowskiego, pedagoga, działacza oświatowego i społecznika.

Fot. Urząd Miejski w Kostrzynie

W poniedziałek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego wraz z przedstawicielami rady rodziców, Biblioteki Publicznej i władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona przy ul. Piasta w Kostrzynie.

Równo 200 lat temu, 26 października 1820 roku w Drzązgowie urodził się Ewaryst Estkowski, pedagog, działacz oświatowy i społecznik. Był uczestnikiem Wiosny Ludów w 1848 roku. Ewaryst Estkowski był nauczycielem, ale również publicystą, autorem takich publikacji jak  „Elementarzyk złożony wedle metody pisania i czytania”, czasopisma „Szkoła Polska” czy podręcznika ”Zbiorek rzeczy swojskich”. W swoich pracach postulował stworzenie uczniom wszechstronnych warunków rozwoju, skupienie nauczania na samodzielnej pracy ucznia, poruszał także kwestie konieczności uspołecznienia nauczycieli. Szczególną uwagę poświęcał nauczaniu elementarnemu.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn rok 2020 jest Rokiem Ewarysta Estkowskiego na terenie Gminy Kostrzyn. W holu Biblioteki Publicznej przy ul. Poznańskiej w Kostrzynie jeszcze do końca października można oglądać okolicznościową wystawę. Specjalne kartki pocztowe z okolicznościowy stemplem można nabyć w urzędzie pocztowym przy ul. Dworcowej. Niebawem ukaże się również okolicznościowy album „Duma Wielkopolski”.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®