W Kostrzynie otwarto kino

Po blisko 30 latach do Kostrzyna powróciło kino. W piątek w jednej z sal domu katolickiego Parafii Błogosławionej Jolanty otwarto salę filmową, która pomieści 30 widzów.

Fot. Janusz Ludwiczak

Kino Lemoniada będzie nie tylko salą filmową.

– Jest to pierwsze kino realizowane w takim projekcie przy parafii, obok tego kina jest galeria, gdzie będą prezentowane prace kostrzyńskiej młodzieży i twórców. Przy okazji powstała kawiarenka, która będzie miejscem spotkań. Sala została tak przygotowana, że będziemy mogli organizować tutaj również przedstawienia teatralne, skecze, spotkania poetyckie i literackie, ale również nauki przedmałżeńskie i to wszystko co jest wpisane w funkcję duszpasterską – podkreśla ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii Błog. Jolanty w Kostrzynie.

Powstanie Kina „Lemoniada” w Kostrzynie kosztowało blisko 127 tysięcy złotych, z czego 69% kwoty stanowią środki unijne, jakie parafia pozyskała z projektu „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski.

– Do samej realizacji projektu zachęcił nas dyrektor ekonomiczny naszej archidiecezji, ks. Waldemar Hanas, który zauważył, że został ogłoszony konkurs „100 kin na 100-lecie niepodległości”. Chcemy, by były tu prezentowane filmy wartościowe, mające podkreślić godność człowieka. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Pro Publico, która udostępni nam filmy, sprawdzone na arenie międzynarodowej – przekonuje ks. Mateusz Napierała.

Niebawem w Kostrzynie otwarte zostanie drugie kino, które znajdzie się w gmachu gminnej Biblioteki Publicznej. Filmy będzie mogło tutaj oglądać 21 widzów. Otwarcie drugiego kina w Kostrzynie, które realizuje gmina zaplanowano na jesień.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska