100 pomników przyrody na 100-lecie lasów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w 2020 roku obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji leśnicy przygotowali akcję „100 pomników na 100-lecie”, zgłaszając do gmin wnioski o ustanowienie najstarszych drzew pomnikami przyrody.

Fot. Nadleśnictwo Karczma Borowa

Więcej o tej nietypowej akcji opowiada rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Tomasz Maćkowiak:

I tak w pobliżu Annowa w gminie Czerwonak na skraju Puszczy Zielonka rośnie dąb Daniel, który ma obwód o średnicy 510 cm. Kolejne pomniki przyrody spotkamy w Łopuchówku koło Murowanej Gośliny. Rosną tam dęby i wiązy, którym nadano nazwy poszczególnych miesięcy. Rośnie tam dąb lipiec czy klon grudzień. Z kolei niedaleko Obrzycka pomnikiem przyrody jest drzewo czereśnia o nazwie Melania, które ma w obwodzie 122 cm. Zaś w Słonawie koło Obornik, nad samą rzeką Wartą pomnikiem przyrody stał się grab Barbara mający 242 cm obwodu.

Ustanowione 100 pomników można znaleźć na specjalnie stworzonej z tej okazji mapie, która zawiera również podstawowe dane dotyczące poszczególnych pomników.

Obecnie na terenie Lasów Państwowych jest 11 551 pomników przyrody, w tym ponad 9 tysięcy pojedynczych drzew, 1407 grup drzew i 127 zabytkowych alei drzew.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska