Wielkopolski System Szlaków Rowerowych liczy aż półtora tysiąca kilometrów. Nie sposób całości przejechać ich jednośladem. Jednak korzystając z przejazdu pociągiem staje się to bardziej dostępne.

W ramach akcji „Wielkopolskie łączą Wielkopolskę”, Koleje Wielkopolskie przygotowały aż 15 tras, które pomogą odkryć piękno regionu. Więcej na ten temat mówi rzecznik Kolei Wielkopolskich, Dariusz Kaszyński:
Warto więc odkryć Nadwarciański Szlak Rowerowy, jeden z najbardziej przyrodniczych, który prowadzi przez rezerwat Śnieżycowy Jar w okolicach Murowanej Gośliny. Po drodze można zajrzeć do Parku Dzieje, a dalej wybrać się Obornik, by pościgać się na torze motocrossowym lub odpocząć w Parku Łazienki. Szlak wiedzie do Wronek i przez Wartosław, Chojno i Bucharzewo dociera do Sierakowa – serca Krainy 100 Jezior, kończąc się w Międzychodzie.
Inną propozycją jest licząca 473 kilometry Transwielkopolska Trasa Rowerowa. Jej północny odcinek wiedzie przez Sobotę, Pamiątkowo i Baborówko do Szamotuł, a potem przez Obrzycko, Czarnków i Trzciankę do Piły. Przy dobrej pogodzie okoliczne jeziora, jak Kierskie czy Sierakowskie zachęcają do kąpieli. Warto zatrzymać się również we wzorcowej wsi niemieckiej w Golęczewie lub wejść do Muzeum Ojca Żelazka w Chludowie.
Jeśli jednak zajechaliśmy bardziej na północ Wielkopolski, w Pile warto zajrzeć do Domu Staszica, Podwodnego Parku Jurajskiego lub Parku na Wyspie na rzece Gwdzie. Na mecie trasy, kilometr za Okonkiem, można wejść na wieżę widokową znajdującą się na Górze Tecławskiej, która położona jest 191 m n.p.m.