Żłobki i przedszkola w Swarzędzu, Pobiedziskach i Kostrzynie nie zostaną otwarte 6 maja

Od środy będą mogły działać żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Jednak placówki te nie zostaną otwarte w wielu podpoznańskich gminach.

Fot. Pixabay

– W tym tygodniu ani żłobki ani przedszkola nie zostaną otwarte. Przygotowujemy się. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że w grupie może być 12 dzieci, w uzasadnionych przypadkach 14. Te dzieci muszą być odpowiednio przygotowane. Musi być przeprowadzona z nimi rozmowa o częstym myciu rąk, a zaskoczeniem dla dzieci będzie to, że panie będą inaczej wyglądały – będą miały maseczki, przyłbice. Sale przedszkolne będą pozbawione niektórych zabawek, pluszaków, dywanów, i innych przedmiotów, które nie nadają się do dezynfekcji – przyznaje Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Swarzędzki samorząd potrzebuje czasu na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Otwarcie żłobków i przedszkoli poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu. Burmistrz rozesłał również specjalne ankiety do rodziców.

– Jesteśmy świadomi, że przez pewien czas będziemy musieli żyć z koronawirusem. Musimy się przygotować, zabezpieczyć dzieci, rodziców i pracowników, by nie dochodziło do zakażenia – dodaje burmistrz Marian Szkudlarek.

Podobnie będzie w Pobiedziskach i Kostrzynie, gdzie przedszkola i żłobki wznowią działalność najwcześniej od poniedziałku, 11 maja.

Nadal obowiązuje rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w szkołach do 24 maja 2020 r. Z kolei dopiero w czerwcu odbędą się matury i egzaminy ósmoklasisty.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska