Komunikacja i organizacja ruchu w rejonie cmentarzy [INFORMATOR]

Zbliża się Wszystkich Świętych. W najbliższych dniach wielu z nas odwiedzać będzie groby bliskich. Jakie zmiany czekają w rejonie cmentarzy i jak będzie funkcjonować komunikacja w poszczególnych miastach i gminach?
Fot. Janusz Ludwiczak

Czerwonak
Kostrzyn
Murowana Goślina
Oborniki
Piła
Poznań
Swarzędz
Trzcianka

Czerwonak

Bezpłatny autobus umożliwi dojazd do cmentarza w Czerwonaku we wtorek, 31 października, a także w święto Wszystkich Świętych oraz dzień zaduszny, 2 listopada. Specjalna linia funkcjonować będzie na trasie: Kicin – Koziegłowy – Czerwonak – Owińska – Bolechowo – Promnice. Z Kicina autobus odjeżdżać będzie o godz. 8:15, 10:15, 12:15 i 15:30. Kursy powrotne z pętli przy ul. Północnej w Promnicach odbywać będą się godzinę później – o 9:15, 11:15, 13:05 i 16:30.

Fot. Urząd Gminy Czerwonak

Murowana Goślina

31 października oraz 1 listopada zmieni się organizacja ruchu w pobliżu goślińskiego cmentarza. Ulica Poznańska pomiędzy Łąkową a Przemysłową będzie jednokierunkowa. Przejazd możliwy będzie tylko w kierunku placu Powstańców Wielkopolskich. W kierunku przeciwnym objazd prowadzić będzie ulicami: Mściszewską, Wodną, i Łąkową.

Tym samym objazdem w kierunku Poznania pojadą autobusy linii nr 342 i 348, które będą zatrzymywać się na tymczasowych przystankach na ulicy Mściszewskiej i Łąkowej, umożliwiając tym samym dojazd na gośliński cmentarz.

Map. Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

Swarzędz

31 października oraz 1 listopada w związku z wprowadzeniem jednego kierunku ruchu na ulicy Gnieźnieńskiej w Poznaniu autobusy linii nr 412 ze Swarzędza w kierunku Śródki kursować będą objazdem przez Bałtycką i Gdyńską.

We wtorek, 31 października oraz w czwartek, 2 listopada swarzędzkie autobusy kursować będą zgodnie z roboczym rozkładem jazdy.

We Wszystkich Świętych Swarzędzka Komunikacja Autobusowa funkcjonować będzie według świątecznego rozkładu jazdy. Linie nr 401, 405 i 412 ze względu na ewentualne korki w pobliżu cmentarza Miłostowskiego w Poznaniu mają zostać wzmocnione dodatkowymi autobusami, celem umożliwienia realizacji rozkładu jazdy.

Do 2 listopada włącznie w rejonie cmentarza w Gortatowie nie będzie możliwości wyjazdu bezpośrednio z ul. Cmentarnej w Cieszkowskiego. Objazd prowadzić będzie ulicą Słowackiego, która będzie jednokierunkowa na odcinku od ulicy Cmentarnej do Ronda Leszka Grajka. Tym samym objazdem pojadą również autobusy linii nr 491, 492 oraz 499.

Zmiany również na drodze krajowej nr 92 w Swarzędzu. W rejonie cmentarza wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Kostrzyn

W poniedziałek, 31 października autobusy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej kursować będą normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Na drodze krajowej nr 92 przy kostrzyńskim cmentarzu wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Ponadto w dniu 1 listopada zamknięta dla ruchu będzie ulica Cmentarna w Kostrzynie, a ulica Mickiewicza będzie jednokierunkowa.

Poznań

Na głównych drogach w rejonie największych poznańskich cmentarzy – a więc na Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Cmentarnej, Owczej i fragmencie Grunwaldzkiej, a także na Arciszewskiego, Ściegiennego, Szpitalnej, Nowinie, Szczawnickiej oraz fragmencie Lutyckiej aż do 2 listopada obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Kierowcy jadący na Miłostowo mogą zaparkować auto w pasie rozdziału na ulicy Warszawskiej, która została zwężona w kierunku Śródki. Do 2 listopada włącznie ulica Gnieźnieńska będzie jednokierunkowa, przejazd odbywać będzie tylko w kierunku ulicy Bałtyckiej. Możliwe będzie parkowanie na lewym pasie.

Zmiany również na drugiej największej nekropolii w stolicy Wielkopolski, a więc na Junikowie. Do 2 listopada włącznie jednokierunkowe będą ulice Cmentarna i Owcza. Na ulicy Grunwaldzkiej, pomiędzy Cmentarną a pętlą Junikowo utworzone zostaną dodatkowe miejsca postojowe. Parkowanie będzie możliwe również w ciągu prawego pasa ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku od Cmentarnej do Ścinawskiej w kierunku centrum.

1 listopada przez cały dzień „trójka” zostanie wydłużona do Junikowa, zaś tramwaje linii nr 17 będą kursować do Miłostowa.
W godz. 6:00-17:00 tramwaje linii nr 1, 6, 8, 15 i 17 będą jeździć częściej, co 10 minut umożliwiając dojazd do największych poznańskich cmentarzy.

Ponadto uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie tramwajowe. Jedna z nich oznaczona numerem 41 umożliwi podobnie jak „szóstka” dojazd pomiędzy dwoma największymi cmentarzami – Miłostowem i Junikowem.

Fot. ZDM Poznań
Fot. ZDM Poznań
Fot. ZDM Poznań
Fot. ZDM Poznań
Map. ZTM Poznań

Piła

W poniedziałek, 31 października autobusy MZK Piła kursować będą zgodnie zgodnie z rozkładem dnia powszedniego.

W godz. 9.30 – 17.30 linia regularna nr 6 będzie wspomagana przez dodatkowe autobusy na odcinku trasy Al. Piastów / Hotel Gromada do Motylewska / Wapienna i z powrotem.

W dniu Wszystkich Świętych jak co roku będzie można skorzystać z bezpłatnej komunikacji. Uruchomionych zostanie pięć linii specjalnych, które będą kursować 1 listopada w godz. od 8:00 do 18:00.

Bezpłatne linie autobusowe pilskiego MZK prowadzić będą z Placu Zwycięstwa i na tej trasie liczba kursów dostosowana będzie do bieżących potrzeb. Natomiast z osiedli: Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn i Górnego autobusy linii specjalnych będą odjeżdżać co pół godziny. Ostatni odjazd z poszczególnych osiedli nastąpi o godz. 17.

Map. MZK Piła

W rejonie cmentarza komunalnego będzie też zmieniona organizacja ruchu. Dojazd na ulicę Motylewską będzie możliwy jedynie z Alei Poznańskiej. Na ulicy Przemysłowej w stronę centrum miasta funkcjonować będą dwa pasy ruchu, jeden z nich przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów. Parking dla samochodów osobowych zlokalizowany zostanie przy ul. Motylewskiej. Kilka miejsc postojowych dostępnych będzie również przy ul. Przemysłowej.

Policja apeluje, aby podczas przemieszczania się samochodem na teren cmentarza zachować szczególną ostrożność i dostosować się do wydawanych poleceń przez funkcjonariuszy, którzy będą zabezpieczać poszczególne skrzyżowania.

Oborniki

Wyłączona z ruchu jest ulica Cmentarna, nie można też skręcać w ulicę Garażową od strony krajowej „jedenastki”. Zamknięcia planowane są w godzinach od 7:00 do 19:00. Dla osób odwiedzających groby przygotowano parkingi.

1 listopada będzie można skorzystać z kursów gminnej komunikacji:

  • Autobusy linii 21 kursują między Dąbrówką Leśną a Kowanowem.
  • Linia nr 22 to trasa: Oborniki Dworzec Autobusowy przez Kowanówko do Rożnowa na ulicy Słonecznej.
  • Linia 23 prowadzi od dworca w Obornikach przez Łukowo, Uchorowo do Rożnowa.
  • Linią 24 mogą jechać pasażerowie m.in. z Objezierza, Ślepuchowa, Lulina i Uścikowa.
  • Linia 25 kursuje między Bąblińcem a Zielątkowem,.
  • Z linią 26 na teren cmentarza dotrą pasażerowie z Kiszewa, Kiszewka i Stobnicy.
  • Z linii 28 mogą skorzystać pasażerowie z Gołaszyna, Gołębowa i Chludowa.
  • Kursować będzie także linia 35, która prowadzi od obornickiego dworca autobusowego przez Uścikowo i Popówko do Wychowańca.

Organizatorzy ruchu zwracają się również z prośbą o nie parkowanie wzdłuż łącznika ulicy Cmentarnej z Piłsudskiego. Droga ta ma bowiem charakter ewakuacyjny i zarezerwowana jest dla ruchu pojazdów uprzywilejowanych, np. pogotowia ratunkowego.

Trzcianka

W Trzciance będzie można skorzystać z bezpłatnych autobusów, które 1 listopada w godz. od 8:00 do 14:30 dowiozą mieszkańców na cmentarz komunalny. W środę na ulice Trzcianki wyjedzie w sumie sześć autobusów.

Urząd Miasta wyznaczył dwie trasy, czerwoną i zieloną – pierwsza z nich obejmie odcinek od ul. Żeromskiego, przez os. Słowackiego, ul. Staszica, Sikorskiego aż do Wiosny Ludów. Trasa zielona natomiast będzie wiodła ulicami 27. Stycznia, Łomnicką i Ogrodową.

TRASA I – CZERWONA (pięć kursujących autobusów)
• ul. St. Żeromskiego (przy Galerii Abita)
• ul. St. Żeromskiego (przy Chińskim Markecie)
• os. Słowackiego (koło sklepu Żabka)
• ul. St. Staszica (przy Szkole Podstawowej nr 1)
• ul. Wł. Sikorskiego (przy Zespole Szkół)
• ul. Wiosny Ludów (koło sklepu Biedronka)

TRASA II – ZIELONA (jeden kursujący autobus)
• ul. 27 Stycznia (przy Zespole Szkół Technicznych)
• ul. 27 Stycznia (przy „starym kinie”)
• ul. 27 Stycznia (przy Starostwie Powiatowym)
• ul. Kwiatowa Droga/ul. Ogrodowa.

Map. Urząd Miejski Trzcianki
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®