Przyrodnicze odkrycie w wielkopolskich lasach

Rzadko występują w Polsce, a jeśli już się pojawiają to głównie na terenach górskich. Mowa o rzadkim gatunku – pierzastej sówki włochatki, którą odkryli właśnie leśnicy na terenie Nadleśnictwa Oborniki.

Fot. o. Sergiusz Niziński

Szacuje się, że w całej Polsce populacja włochatki liczy do 2 tysięcy par. Sowy te zamieszkują głównie teren górskie, niekiedy nad morzem, jednak jej pojawienie się w Wielkopolsce to rzadkość:

Jak wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Tomasz Maćkowiak nazwa włochatka nawiązuje do bogato upierzonych nóg sowy:

Dźwięki wydawane przez sowy włochatki przypominają dźwięk budzika. Jej głos to serie głębokich gwizdów o barwie podobnej to głosu dutka.

Włochatki lubią zajmować dziuple wykute przez dzięcioła czarnego lub inne otwory w pniach drzew, co daje im większą ochronę przed drapieżnikami.

A młode sówki przychodzą na świat wczesną wiosną, po ok. 30 dniach od poczęcia. Przez pierwsze 3 tygodnie życia pisklęta są stale ogrzewane przez matkę. Gdy minie 5 tygodni opuszczają dziuplę. Po dalszym miesiącu są już samodzielne i opuszczają rewir rodziców.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®