Edwin Klessa i jego niezwykłe znaczki poczty podziemnej

2700 znaczków, 350 kart pocztowych, bloczków, arkusików, znaków i kopert można oglądać na wystawie „Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989”. Zorganizowano ją z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Do 17 grudnia można ją oglądać w dawnym kinie Iskra w Pile. Od 28 grudnia do 15 stycznia będzie dostępna w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance.

Fot. M.Wolski

Cała kolekcja jest własnością Edwina Klessy z Trzcianki, który działalność opozycjonisty rozpoczął już podczas studiów w czasie wydarzeń marcowych w roku 1968. W czasie stanu wojennego był internowany w Zakładzie Karnym we Wronkach i Gębarzewie.

Rolą znaczków wydawanych przez Solidarność oraz inne niezależne organizacje było podtrzymywanie na duchu społeczeństwa oraz zbieranie funduszy na działalność antykomunistycznego podziemia.

Do najcenniejszych w kolekcji Edwina Klessy, ale nie przez pryzmat finansowy, ale emocjonalny, należą karty wydane już w czasie strajku sierpniowego w Stoczni Gdyńskiej. Druga grupa to znaczki z Wronek i Gębarzewa, gdzie Edwin Klessa przebywał na internowaniu.

Przy okazji otwarcia wystawy Edwin Klessa otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. W imieniu marszałka Marka Woźniaka, wręczył ją radny Sejmiku Samorządowego Adam Bogrycewicz.

Dodajmy, że Edwin Klessa stworzył bibliotekę parafialną w Trzciance, jest współautorem Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz autorem wydanego przez IPN „Pamiętnika z internowania”. W roku 2016 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.