Jak spędzić Święto Niepodległości w Pile?

Bieg wokół stadionu, koncert w byłym kinie i wystawa oraz pokaz działania lekkiej piechoty na lotnisku – to niektóre z propozycji spędzenia Święta Niepodległości w Pile.

W czwartek na Stadionie Powiatowym odbędzie się XIV edycja Biegu Niepodległości. Najpierw o 11.30 pobiegną dzieci. O 12.00 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” nastąpi wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, a później wystartuje Bieg Niepodległości. Ma on formułę: „11 okrążeń na 11 Listopada”.

Uczestnicy podzieleni na 50-osobowe grupy będą startować co pół godziny. Wśród nich będą zarówno biegacze, jak i kijkarze.

Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale, a trzy pierwsze osoby w kategorii kobiet i mężczyzn również puchary.

Podczas biegu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rehabilitację potrąconej przez pociąg 14-Letniej Oliwii Zdanowicz z Piły.

Będą też rogale świętomarcińskie, wojskowa grochówka i “Planeta gier” dla najmłodszych.

Z kolei Pilskie Muzeum Wojskowe wspólnie ze 122 Batalionem Lekkiej Piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapraszają na pilskie lotnisko do siedziby Muzeum.

Tutaj od godz. 14:00 do 16:00 będzie można zwiedzać wystawy i obejrzeć nowe nabytki Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Natomiast o godz. 15:00 rozpocznie się pokaz działania sekcji lekkiej piechoty. Będzie też specjalna krzyżówka o tematyce związanej ze Świętem Niepodległości. Wśród rodzin, które podejmą wyzwanie, rozlosowane zostaną klocki.

Oficjalne uroczystości z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędą się o 16:00 pod pomnikiem na pl. Zwycięstwa.

A gdy już zaliczymy bieg, pokaz na lotnisku i uroczystość na pl. Zwycięstwa, można jeszcze wybrać się na Koncert Muzyki Polskiej, który o 17:00 rozpocznie się w dawnym Kinie ISKRA przy ul. Kilińskiego.

Będzie to pierwsze wydarzenie w tym miejscu, po rewitalizacji budynku przeprowadzonej przez Starostwo Powiatowe.

Wystąpi Chór Akademicki Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile.

W programie m.in wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu międzywojennego i Powstania Warszawskiego.

Wstęp na koncert bezpłatny, ale obowiązują zaproszenia, które można odbierać w Starostwie Powiatowym przy alei Niepodległości.