Tańczą, śpiewają i kultywują folklor od pół wieku [ZDJĘCIA]

Na pobiedziskim Rynku zatańczono poloneza do muzyki Fabiana Tymolskiego z 1848 roku. Jubileusz 50-lecia zainaugurował Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty”.

Fot. Janusz Ludwiczak

W sobotę, w pierwszym dniu złagodzonych obostrzeń związanych z pandemią na Rynku w Pobiedziskach odbył się “patriotyczny koncert majowy”, który pierwotnie był zaplanowany na 3 maja. Podczas “majówki” zainaugurowany został jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty”.

Jak powiedział kierownik zespołu, Andrzej Horbik w “Wiwatach”, które funkcjonują od 1990 roku w Pobiedziskim Ośrodku Kultury działa obecnie ponad 30 osób w trzech różnych grupach wiekowych. Najmłodsi członkowie mają po 6 lat, a najstarszy uczestnik ma 70.

Jubileusz ćwierć wieku “Wiwaty” odbył się podczas patriotycznej majówki, w trakcie której zagrała pobiedziska Orkiestra Dęta, a polskie i narodowe pieśni zaśpiewał m.in. Chór “Melodia” oraz Studio Piosenki. Mówi dyrektor Pobiedziskiego Ośrodka Kultury, Joanna Horodko.

W czerwcu “Wiwaty” przygotowują nad Jeziorem Biezdruchowo w Pobiedziskach specjalne widowisko, podczas którego będzie można zobaczyć dawne, pogańskie obrzędy związane z Nocą Kupały. Nie zabraknie też puszczania wianków na noc świętojańską.