Gminy będą odpowiedzialne za śmieci. Mieszkańcy muszą złożyć nowe deklaracje

Wraz z początkiem 2022 roku już nie GOAP, czyli Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, a samorządy 9 gmin będą odpowiedzialne za wywóz śmieci. Mieszkańcy muszą złożyć więc do swoich gmin nowe deklaracje śmieciowe.

Fot. materiały prasowe

W związku ze zmianami mieszkańcy gmin: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz oraz miasta Poznania muszą złożyć nowe deklaracje śmieciowe. Mówi zastępca burmistrza Swarzędza, Tomasz Zwoliński:

Wiceburmistrz największej gminy powiatu poznańskiego, bo liczącej już ponad 50 tysięcy mieszkańców przekonuje, że dotychczasowe zasady związane z odbiorem odpadów będą obowiązywać nadal, a mieszkańcy nie muszą obawiać się podwyżek związanych z opłatami za wywóz śmieci.

Jak już informowaliśmy wielokrotnie zmiany mają związek z wyjściem Poznania, a następnie pozostałych gmin z GOAP-u, gdyż stolica Wielkopolski nie chciała już dopłacać do wywozu śmieci. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto partycypowało w kosztach na poziomie 75%.

W całym ubiegłym roku na terenie wszystkich dziewięciu gmin zrzeszonych w GOAP ubierało się ponad 300 tysięcy ton śmieci, z czego najwięcej w Poznaniu – blisko 213 tys. ton odpadów, w Swarzędzu – prawie 26 tys. ton odpadów, w Czerwonaku – ponad 11 tys. ton oraz w Pobiedziskach – blisko 10,5 tys. tony. W całym 2020 roku wydatki GOAP-u wyniosły blisko 178 mln zł.