Mieszkańcy muszą złożyć nowe deklaracje – inaczej nie wywiozą śmieci

Mieszkańcy gmin: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz oraz miasta Poznania muszą najpóźniej do 31 grudnia złożyć w swoich urzędach gmin nowe deklaracje, gdyż inaczej od stycznia mogą nie zostać odebrane śmieci z ich posesji. Zmiany mają związek z likwidacją GOAP-u .

Fot. Janusz Ludwiczak

To właśnie od 1 stycznia samorządy będą odpowiedzialne za wywóz śmieci. Mówi zastępca burmistrza Swarzędza, Tomasz Zwoliński:

Wiceburmistrz największej gminy powiatu poznańskiego, bo liczącej już ponad 52 tysiące mieszkańców przekonuje, że dotychczasowe zasady związane z odbiorem odpadów będą obowiązywać nadal, a mieszkańcy nie muszą obawiać się podwyżek związanych z opłatami za wywóz odpadów.

Z podwyżką muszą liczyć się jednak mieszkańcy sąsiedniej gminy Kostrzyn. I tak stawka dla właścicieli domów jednorodzinnych wzrośnie z 28 do 31 złotych, zaś lokatorzy budynków wielorodzinnych zapłacą o 4 złote więcej – po podwyżce będzie to 29 złotych. Z kolei osoby, które nie będą segregować śmieci zapłacą odpowiednio 93 i 87 zł. Mówi burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek:

Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez najbliższe 20 miesięcy będzie kosztował gminę Kostrzyn ponad 10 milionów złotych. Do przetargu na to zadanie zgłosiła się tylko jedna firma.

Tymczasem w gminie Pobiedziska dopiero po drugim przetargu udało się wyłonić nowego wykonawcę, gdyż pierwotna oferta znacznie przewyższała zaplanowany budżet. Cena za wywóz śmieci będzie nadal wynosić 28 złotych od osoby.

Pozostałe gminy: Czerwonak, Murowana Goślina, Swarzędz, Oborniki i miasto Poznań póki co zdecydowały się na cesję, czyli przedłużenie dotychczasowych umów z GOAPem, jednak najpóźniej do końca czerwca będą musiały rozstrzygnąć przetargi na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za zagospodarowanie odpadów. To może oznaczać jednak podwyżkę dla mieszkańców za ich odbiór.