Obchody Święta Niepodległości w Czerwonaku, Swarzędzu, Pobiedziskach, Kostrzynie i Murowanej Goślinie

Czerwonak będzie świętował na sportowo. W Swarzędzu tradycyjne miejskie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się od złożenia hołdu poległym za wolność i Ojczyznę na Rynku. Podwójnie świętować będzie za to Kostrzyn, a to dlatego, że 11 listopada przypadnie 770. rocznica nadania praw miejskich.

Fot. Pixabay

Czerwonak będzie świętował na sportowo. O godz. 11:11 z orlika przy ul. Św. Wojciecha wystartuje IX Bieg Niepodległości, w którym 200 zawodników będzie miało do pokonania trasę o długości 5 i 10 kilometrów. W ramach zawodów odbędzie się również sztafeta, bieg dla dzieci oraz marsz nordic walking.

W ramach czerwonackich obchodów Święta Niepodległości o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza św. w kościele Niepokalanego Serca NMP. Godzinę później uroczystość przy pomniku Poległych i pomordowanych za wolność tej ziemi przy ul. Gdyńskiej w Czerwonaku, tuż obok budynku Gminnego Ośrodka Kultury “Sokół”.

W sąsiedniej Murowanej Goślinie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się mszą świętą, która o godz. 10:00 zostanie odprawiona w kościele św. Jakuba Apostoła. Wystąpi Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Następnie o godz. 11:00 uroczystość pod pomnikiem: odśpiewanie hymnu, hejnał Murowanej Gośliny, wystąpienie burmistrza, złożenie wiązanek kwiatów i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Z kolei o godz. 14:00 na strzelnicy przy ul. Brackiej 1 odbędzie się Strzelanie Niepodległościowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

W Pobiedziskach obchody Święta Niepodległości rozpoczną się mszą świętą o godz. 11:00 we farze, po niej w samo południe składane będą wiązanki kwiatów na pobiedziskim Rynku.

W Swarzędzu tradycyjne miejskie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godz. 12:15 od złożenia hołdu poległym za wolność i Ojczyznę na swarzędzkim Rynku.
Z powodu rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 odwołany został koncert „Swarzędz dla Niepodległej”, który miał się odbyć się w Sali Koncertowej w Zalasewie.

Odbędzie się za to Patriotyczna Gra Miejska pod hasłem “Pełni wdzięczności za dar NIEPODLEGŁOŚCI”. Szósta już edycja wspólnej zabawy rodzinnej rozgrywana będzie się między 12 a 16 w Nowej Wsi.

Podwójnie świętować będzie za to Kostrzyn, a to dlatego, że 11 listopada przypadnie 770. rocznica nadania praw miejskich. O godz. 12:45 odbędzie się wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, podczas której wręczona zostanie Nagroda “Rycerza Kostro”. Po niej zaplanowano koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego.