Powiat poznański: blisko 54 mln zł pochłonie “janosikowe”

Budowa tunelu w Kobylnicy i obwodnicy Swarzędza, przebudowa dwóch mostów, prowadzenie domu dla rodziców samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży, bezpłatnie szczepienia, programy ekologiczne, ochrona zabytków, a także poprawa bezpieczeństwa – Powiat Poznański ma budżet na 2022, który został przyjęty przez radnych jednogłośnie.

Fot. Powiat Poznański

Jak mówił starosta Jan Grabkowski blisko 54 mln zł pochłonie “janosikowe”, czyli podatek, który powiat musi oddać do budżetu państwa:

Dochody zaplanowano na poziomie 428 mln zł, wydatki wyniosą nieco ponad 466 mln zł, tym samym deficyt będzie na poziomie 38 mln zł.

Ponad 100 mln zł wydanych zostanie m.in. na przebudowę drogi Napachanie – Rokietnica, za 5,5 mln zł przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Sucholeskiej i Perłowej w Suchym Lesie. Nieco więcej, bo 8 mln zł, kosztować będzie przebudowa dwóch mostów na drodze Buk – Wiktorowo. W przyszłym roku ma ruszyć budowa obwodnicy Swarzędza, która połączy wiadukt w Jasinie z nowym rondem w Rabowicach – na ten cel w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy 6,5 mln zł. Dwukrotnie większa kwota trafi na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy.

Jak zaznaczył starosta poznański, Jan Grabkowski blisko 100 milionów złotych pochłonie oświata.

Powiat Poznański zamierza również kontynuować programy ekologiczne – na wymianę “starych kopciuchów” zarezerwowano półtora miliona złotych, a 403 tys. zł na kontynuację likwidacji  azbestu oraz wyrobów azbestowych.  Z kolei ponad 3,5 mln zł trafi na bezpieczeństwo – środki zostaną przeznaczone na modernizację pojazdu do przewozu koni policyjnych, zakup radiowozów i dwóch urządzeń termowizyjnych, zaś jednostki straży pożarnej otrzymają dofinansowanie na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych, wyposażenie i sprzęt pożarniczy oraz medyczny.