Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punktów pobrań w Wielkopolsce

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w Wielkopolsce w celu wykonania testów w kierunku Covid-19. Kto może skorzystać z bezpłatnego badania?

Fot. Pixabay

O tym kto może bezpłatnie wykonać test w kierunku zakażenia wirusem Sars-Cov-2 wyjaśnia rzeczniczka wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Marta Żbikowska-Cieśla:

Formularz można wypełnić na Internetowym Koncie Pacjenta poprzez stronę pacjent.gov.pl. Po wystawieniu zlecenia testu obowiązuje kwarantanna, którą można opuścić na czas dojazdu do punktu pobrań i powrotu.

Test w kierunku Covid-19 można wykonać w jednym z 44 punktów na terenie Wielkopolski, m.in. w Chodzieży, Czarnkowie, Obornikach, Pile, Poznaniu, Swarzędzu, Szamotułach czy w Złotowie. Szczegółową listę miejsc można znaleźć na stronie internetowej wielkopolskiego NFZ.

I przypomnijmy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 33 zgonach i 2539 kolejnych przypadkach zakażeń wirusem Sars-Cov-2. Dziś stwierdzono 2781 nowych zakażeń, ostatniej doby zmarło 35 osób.

Obecnie z powodu Covid-19 w wielkopolskich szpitalach przebywa 1624 osób, z czego 98 oddycha dzięki respiratorom.