Dominikanie opuścili Lednicę. Co dalej ze spotkaniami młodych?

Po 25 latach ojcowie Dominikanie opuścili Lednicę. Wcześniej zakonnicy zażądali rozwiązania umowy ze Stowarzyszeniem Lednica 2000.

Fot. Janusz Ludwiczak

Dlaczego Dominikanie opuścili Lednicę? O tym członek zarządu stowarzyszenia i wieloletni współorganizator spotkań lednickich, Andrzej Ranke.

Skontaktowaliśmy się z ojcem Wojciechem Surówką, który jeszcze do lipca był gospodarzem ośrodka na Lednicy. Nie zgodził się na rozmowę z nami, odsyła jednak do komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej klasztoru Dominikanów, w którym czytamy, że “Spotkania Lednickie są traktowane przez nich jako wielkie dzieło ewangelizacyjne i chcą kontynuować je we współpracy z szeroko pojętym środowiskiem lednickim“.

Stowarzyszeniu Lednica 2000 nie podoba się jednak nowa wizja Dominikanów:

Jak zaznacza Andrzej Ranke to właśnie sam Ojciec Jan Góra zakładał Stowarzyszenie Lednica 2000, które miało być formalnym organizatorem spotkań i ośrodka na Polach Lednickich.

21 grudnia minęła 6. rocznica śmierci ojca Jana Góry. Obecna sytuacja spowodowała, że zamiast na Polach Lednickich to w gnieźnieńskiej katedrze odprawiona została msza święta w intencji pomysłodawcy Ogólnopolskich Spotkań na Lednicy.

Na razie nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Lednicę i czy spotkania będą kontynuowane.