Droga wojewódzka 123 oficjalnie otwarta

Na przebudowę tej drogi mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego, Wielenia oraz innych miejscowości z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego czekali długie lata. W końcu się udało. Od kilku miesięcy kierowcy już z niej korzystają, teraz odbyło się symboliczne otwarcie praktycznie nowej drogi wojewódzkiej 123.

Fot. M.Wolski

To dokładnie 17,5 km: od Huty Szklanej przez Kuźnicę Żelichowską do Przesiek, gdzie łączy się z krajową 22.

Historia samej inwestycji sięga roku 2011, kiedy powstała dokumentacja techniczna. Budowa trwała z kolei od roku 2018 i udało się ją zakończyć przed terminem, który był wyznaczony na połowę 2021.

Jaka była droga wojewódzka 123 przed remontem ? Obrazowo przedstawił to burmistrz Krzyża Wielkopolskiego, Rafał Sroka.

Swoje namacalne wspomnienia z tą drogą jeszcze sprzed przebudowy ma także poseł PSL, Krzysztof Paszyk, kiedy w 2015 jako ówczesny przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego przyjechał do Krzyża Wielkopolskiego i Wielenia.

Dzisiaj przebudowana dw 123 stwarza nowe szanse i perspektywy dla mieszkańców gmin Krzyż Wielkopolski i Wieleń. Mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

O rozwoju gospodarczym, na który wpłynie przebudowa drogi wojewódzkiej 123, mówił podczas jej otwarcia w Hucie Szklanej Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Burmistrzowi Krzyża Wielkopolskiego, Rafałowi Sroce, gdy teraz jedzie po nowej dw 123 kojarzy się, w nawiązaniu do numeru drogi, piosenka zespołu Raz, Dwa, Trzy, który śpiewał, że „warto żyć”.

Przebudowa drogi wojewódzkiej 123 pochłonęła ok. 78 mln zł, w tym jest unijne dofinansowanie w wysokości ok. 64 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska