Elektrociepłownia Karolin rezygnuje z węgla

Na terenie elektrociepłowni w Karolinie rozpoczęła się budowa bloków gazowych. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski, ale również Swarzędza, Czerwonaka, Koziegłów i innych miejscowości w aglomeracji poznańskiej będą otrzymywać ciepło i energię, wytwarzaną w bardziej przyjazny dla środowiska sposób.

Wiz. Veolia Energia Poznań

Nowe bloki gazowe mają ograniczyć zużycie węgla o 400 tysięcy ton rocznie, czyli 6 700 wagonów kolejowych. Inwestycja ma wpłynąć na wyraźne zmniejszenie emisji pyłów o 49%, dwutlenku siarki o 76% i tlenku azotu o 73%. O szczegółach mówi Piotr Gruszka, rzecznik spółki Veolia Energia Poznań.

Na terenie elektrociepłowni Karolin powstaną bloki gazowe o łącznej mocy do 320 megawatów mocy cieplnej i do 200 megawatów mocy elektrycznej.

Strategia Veolii zakłada całkowite odejście od węgla do 2030 roku, a dzięki budowie nowych bloków gazowych, wykorzystaniu biomasy i ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), czyli spalarni śmieci już w 2026 roku udział węgla zostanie zmniejszony do 25%.