Od niedzieli zmiany na kolei

Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów w całej Europie. Podobnie będzie na trasach pociągów regionalnych. Niestety w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej podrożeją też bilety kolejowe.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak wylicza wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak każdej doby uruchamiane będą dokładnie 392 pociągi.

Dzięki porozumieniu samorządów trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie regionalne ze stolicy Wielkopolski do stolicy Polski:

Dobra wiadomość również dla pasażerów wybierających się w góry. O półtorej godziny skróci się podróż do Szklarskiej Poręby popularnym pociągiem “Kamieńczyk”. Z kolei nad morze uruchamiane będą w okresie letnim bezpośrednie połączenia z Poznania do Kołobrzegu oraz do Świnoujścia.

Jak dodaje rzecznik spółki Koleje Wielkopolskie, Dariusz Kaszyński od niedzieli uruchomione zostaną 63 nowe pociągi, a 12 kolejnych będzie kursować na wydłużonych trasach.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów dostępny jest na stronie portalpasazera.pl.

Niestety są też złe wiadomości. Z powodu wzrostów cen energii elektrycznej podrożeją bilety u wszystkich przewoźników. I tak dla przykładu bilet normalny do 30 km zamiast niespełna 9 złotych będzie teraz kosztować 10 złotych i 20 groszy, czyli będzie droższy nieco o ponad złotówkę. Ostatnia zmiana cen biletów kolejowych miała miejsce w grudniu 2019 roku.