Ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 81 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 800 zgonach w ciągu jednej doby z powodu wirusa Sars-Cov-2 – to najwięcej w czasie czwartej fali. Ostatniej doby w Wielkopolsce zmarło 81 osób, z czego 25 w wyniku Covid-19, a pozostałe 59 z powodu koronawirusa i chorób współistniejących. Tylko w szpitalu tymczasowym na MTP ostatniej doby zmarły 4 osoby, a w szpitalu im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu zmarła 38-latka, który była podpięta pod ECMO. Kobieta była niezaszczepiona.

Fot. Shutterstock

Wielkopolska wciąż jest na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby zakażeń. Ostatniej doby wykryto 1896 nowych przypadków zakażeń, z czego ¼ z nich, czyli 478 przypadków jest w samym Poznaniu, zmarły 24 osoby. W powiecie poznańskim ostatniej doby stwierdzono 372 nowych zakażeń i 10 zgonów. W powiecie pilskim – 79 zakażeń, w szamotulskim – 53 przypadki i 2 zgony, w złotowskim – 36 nowych zakażeń i 5 zgonów, w chodzieskim zachorowały 32 osoby, a 3 zmarły, zaś w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim koronawirusa wykryto u 24 osób, 1 osoba zmarła.

W Wielkopolsce wykryto 6 przypadków omicrona, czyli groźnej mutacji koronawirusa. W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu badania próbek wykryły dwa przypadki ze stolicy Wielkopolski, jeden ze Swarzędza, kolejny z Zalasewa i jeden z Tarnowa Podgórnego. 

Obecnie w wielkopolskich szpitalach zajętych jest 62% miejsc. Hospitalizowanych jest 1610 osób, z czego u 132 oddychanie podtrzymują respiratory.