Ponad 61 tysięcy Wielkopolan szuka pracy

Rośnie bezrobocie w Wielkopolsce. Od końca marca zarejestrowało się blisko 11 800 nowych bezrobotnych. Obecnie w całej Wielkopolsce bez pracy jest ponad 61 tysięcy osób.

Fot. Pixabay

Jak zaznacza dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Barbara Kwapiszewska obecnie w całej Wielkopolsce zarejestrowanych jest 61 tysięcy 763 bezrobotnych.

Największy, ponad 3-procentowy wzrost bezrobocia jest w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim i złotowskim. Z kolei spadek bezrobocia odnotowano w powiecie obornickim i ostrowskim.

Zdaniem dyrektor wielkopolskiego Urzędu Pracy, Barbary Kwapiszewskiej powodem wzrostu bezrobocia jest nie tylko epidemia koronawirusa:

Najgorsza sytuacja jest w branży transportowej, gastronomicznej i turystycznej. Zyskały natomiast firmy kurierskie, zajmujące się sprzedażą internetową i handlem spożywczym, a także przedsiębiorstwa budowlane.

W ubiegłym roku w całej Wielkopolsce było 7 730 zwolnień grupowych, z czego najwięcej w czerwcu (1315) i w październiku, gdzie zgłoszono do zwolnienia grupowego ponad 1200 pracowników.

Według danych Wojewódzkiego Urzędy Pracy liczba ofert pracy w minionym roku była mniejsza tylko o 6% w porównaniu do 2019 roku, a pracowników szukają pracodawcy z branży medycznej i IT.

Skomentuj wiadomość