Pozostałe gminy również opuszczą GOAP

Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu decyzją radnych Poznań opuści Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskich”. Podczas piątkowego spotkania wójtowie i burmistrzowie pozostałych 8 gmin również zdecydowali, że wyjdą z GOAP-u.

Fot. materiały prasowe

Mówi wójt gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak:

Oznacza to, że każda z pozostałych 8 gmin, czyli Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz zajmie się samodzielnie zagospodarowaniem odpadów i ogłosi przetarg na wywóz śmieci. W najlepszej sytuacji są chociażby Pobiedziska, które posiadają spółkę Zakład Komunalny. Mówi burmistrz Pobiedzisk, Ireneusz Antkowiak:

Przypomnijmy. W ubiegły wtorek, 9 marca Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała o opuszczeniu GOAP-u, gdyż stolica Wielkopolski nie chce dopłacać do pozostałych gmin. Jak przekonuje wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto partycypuje w kosztach na poziomie 75%:

Jeśli pozostałe gminy najpóźniej do końca czerwca podejmą stosowne uchwały, wtedy z końcem roku GOAP zostanie zlikwidowany.

Dodajmy, że w całym ubiegłym roku na terenie wszystkich 9 gmin zrzeszonych w GOAP ubierało się ponad 300 tysięcy ton śmieci, z czego najwięcej w Poznaniu – 212 806 ton odpadów, w Swarzędzu – blisko 26 tys. ton odpadów, w Obornikach – 12 943 ton, w Czerwonaku – ponad 11 tys. ton oraz w Pobiedziskach – blisko 10,5 tys. tony. W całym 2020 roku wydatki GOAP-u wyniosły blisko 178 mln zł.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska