Terytorialsi ćwiczyli w Białej i Trzciance

122. Batalion Lekkiej Piechoty w Dolaszewie po raz pierwszy zorganizował ćwiczenia terenowe. Około 75 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym w Białej i Trzciance.

Fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierze ćwiczyli tak zwaną czarną taktykę – to szereg działań w terenie zurbanizowanym. Zalicza się do nich podejście do budynku, wyjście oraz poruszanie się na klatce schodowej. Co więcej, teren Puszczy Noteckiej pozwolił przećwiczyć strategię zerwania kontaktu ogniowego. Z kolei nowi żołnierze doskonalili umiejętności z zakresu topografii.

Dodajmy, że dolaszewska jednostka to najmłodszy z czterech batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie służbę pełni tam ponad 200 żołnierzy.

Warto wspomnieć, że cały czas można wstąpić w szeregi wielkopolskich terytorialsów. Osoby, które nigdy nie pełniły służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe – to kończy się egzaminem i uroczystą przysięgą. Natomiast kandydaci, którzy mają za sobą wojskową przeszłość, zostaną skierowani na szkolenie wyrównawcze.