Zwykła grypa również groźna

Od roku sporo słyszymy o zachorowaniach i zgonach z powodu koronawirusa. Jak się okazuje również zwykła grypa jest groźna. Tylko od początku września w Wielkopolsce zarejestrowano ponad 208 tysięcy zachorowań na grypę, a do szpitala trafiło 428 osób. Według danych Państwowego Zakładu Higieny tylko w tym roku na grypę zachorowało 73 332 Wielkopolan, z czego najwięcej – ponad 10 tys. zachorowań było w ostatnim tygodniu od 8 do 15 marca. Na szczęście od jesieni nie odnotowano żadnych zgonów z powodu grypy.

Fot. Pixabay

Skupieni na zmaganiach z Covid-19 zapominamy o zwykłej grypie. Tymczasem jest to także choroba niebezpieczna. Mówi Cyryla Staszewska, rzecznik poznańskiego Sanepidu.

Z danych sanepidu wynika, że tylko powiecie poznańskim w ubiegłym roku na grypę zachorowało 138 638 osób, z czego zmarło 6 osób zmarło z powodu powikłań pogrypowych. Z kolei od początku tego roku do połowy marca w stolicy Wielkopolski i podpoznańskich gminach stwierdzono 17 178 przypadków zachorowań na grypę.

Dlatego nie bagatelizujmy więc objawów przeziębienia. Dobrze się odżywiajmy i ubierajmy zwłaszcza wychodząc na zewnątrz, a w przypadku pojawienia się objawów infekcji koniecznie skontaktujmy się z naszym lekarzem rodzinnym.

Źródło: Państwowy Zakład Higieny Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru – Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej Opr. własne

Skomentuj wiadomość