Zwykła grypa również groźna

Tylko od początku września do początku grudnia zarejestrowano w Wielkopolsce blisko 114 tysięcy zachorowań na grypę, a z powodu grypy do szpitala trafiły 254 osoby w Wielkopolsce. W ostatnim tygodniu, od 1 do 7 grudnia w całej Polsce zarejestrowano w sumie 50 tysięcy 66 zachorowań, a 96 osób hospitalizowano. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 18 osób na 100 tys. ludności. Na szczęście od jesieni nie odnotowano żadnych zgonów z powodu grypy.

Fot. Pixabay

Skupieni na zmaganiach z koronawirusie zapominamy o zwykłej grypie. Tymczasem jest to także choroba niebezpieczna. Mówi rzecznik poznańskiego Sanepidu, Cyryla Staszewska.

Z danych sanepidu wynika, że tylko powiecie poznańskim w ubiegłym roku na grypę zachorowało ponad 173 tysiące osób, z czego 11 zmarło z powodu powikłań pogrypowych.

Nie bagatelizujmy więc objawów przeziębienia. Dobrze się odżywiajmy i ubierajmy zwłaszcza wychodząc na zewnątrz, a w przypadku pojawienia się objawów infekcji koniecznie skontaktujmy się telefonicznie z naszym lekarzem rodzinnym.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH • Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru – Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej

Skomentuj wiadomość