Wielkopolska trzecia w kraju pod względem liczby zaszczepień. Do tej pory w Wielkopolsce zaszczepiło się nieco ponad milion 736 tysięcy osób, z czego półtora miliona Wielkopolan jest w pełni zaszczepionych. Która gmina jest najbardziej odporna, a gdzie szczepienia przebiegają najgorzej?
Najchętniej szczepią się mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Do tej pory ponad 63,6% poznaniaków zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, a pełni zaszczepionych jest 57,5% mieszkańców Poznania. Tym samym Poznań zajmuje już 3 miejsce w rankingu ogólnopolskim.
W skali Wielkopolski tuż za Poznaniem są podpoznańskie gminy: Puszczykowo i Suchy Las gdzie w pełni zaszczepionych jest połowa mieszkańców.
Na piątym miejscu w Wielkopolsce i 24. pozycji w kraju znajdują się Wronki, gdzie w pełni zaszczepionych jest 10 871 na 19 081 mieszkańców, czyli 56,97%.
Najmniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19 jest na wschodzie i północy Wielkopolski. I tak w Złotowie w pełni zaszczepionych jest zaledwie 33,4% mieszkańców. Obie dawki przyjęło 3370 spośród nieco ponad 10 tysięcy złotowian. A najgorzej w Wielkopolsce jest w gminie Brzeziny w powiecie kaliskim, gdzie w pełni zaszczepionych jest niespełna ¼ mieszkańców.
Dodajmy, że w kraju najbardziej odporni są mieszkańcy Podkowy Leśnej na Mazowszu – tam obie dawki szczepionki przyjęło 60,5 % mieszkańców, a najgorzej szczepienia przebiegają w Małopolsce – w gminach Biały i Czarny Dunajec, gdzie w pełni zaszczepionych jest nieco ponad 15% mieszkańców.
Rząd ogłosił również konkurs dla samorządów. Zwycięskie gminy, które osiągną najwyższy odsetek wyszczepienia otrzymają środki od 100 tysięcy do 2 milionów złotych na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania COVID-19.