Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził analizę hospitalizacji porodowych sprawozdanych przez szpitale w pierwszej połowie tego roku. Do końca czerwca w wielkopolskich szpitalach na świat przyszło ponad 16 tysięcy małych Wielkopolan.
O szczegółach mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ:
Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku porodów w Wielkopolsce było około 18 tysięcy, a w drugim – ponad 17 tysięcy.
Miesiącem z najniższą liczbą porodów od 2016 r. pozostaje nadal grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy od wybuchu pandemii COVID-19 było ich 2,3 tysiąca, czyli o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Najwięcej, bo aż 3384 porodów w pierwszym półroczu tego roku było w szpitalu przy Polnej w Poznaniu, a tuż za nim na drugim miejscu znalazła się porodówka św. Rodziny.
Z 10 aż na 17. miejsce spadła gnieźnieńska porodówka.
I co ciekawe w Wielkopolsce decyduje się rodzić coraz więcej pacjentek z innych województw. I tak w pierwszym półroczu tego roku odebrano 1,2 tys. porodów od pacjentek spoza Wielkopolski – najwięcej z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192).
Z kolei poza Wielkopolską od stycznia do końca czerwca odnotowano 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129).