23 tysiące małych Wielkopolan przyszło na świat od początku roku do końca września – wynika z najnowszych danych wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Spadła liczba porodów w porównaniu do roku ubiegłego przede wszystkim w największej porodówce w Wielkopolsce.
Jak wylicza dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, Agnieszka Pachciarz w sumie od początku roku do końca września w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Polnej w Poznaniu odebrano blisko 4,5 tysiąca porodów. Na pozostałych porodówkach – w Szpitalu Miejskim oraz Św. Rodziny przyszło na świat nieznacznie ponad półtora tysiąca małych Wielkopolan. Z kolei na pilskiej porodówce było 667 porodów:
Wielkopolski oddział NFZ podał też analizie z jakich miejsc w danych szpitalach pojawiają się przyszłe mamy. Okazuje się, że na największej porodówce w Wielkopolsce, czyli na Polnej w Poznaniu tylko 63% pacjentek pochodzi ze stolicy Wielkopolski i powiatu poznańskiego:
W Wielkopolsce decyduje się rodzić też coraz więcej kobiet z innych regionów. Na poród w Wielkopolsce zdecydowało się 1751 pań, z czego najwięcej – 393 młode mamy pochodzą z województwa lubuskiego, z Dolnego Śląska było to 339 pań, a z łódzkiego – 289.
Natomiast młode mamy z Wielkopolski najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (393), dolnośląskim (239) i łódzkim (170). Spośród tych, które decydowały się na poród poza naszym województwem, najwięcej mieszka na co dzień w powiatach: pilskim i złotowskim oraz w samym Poznaniu.