Gmina uzyskała wsparcie na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w ramach programu realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Pierwsza z jadłodzielni działa już od roku przy budynku swarzędzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Poznańskiej 25. Dwa kolejne kontenery z dużą lodówką i regałem na żywność stanęły właśnie przy targowisku miejskim oraz obok Szkoły Podstawowej nr 5 na os. Mielżyńskiego.
A co możemy zostawić w jadłodzielniach? O tym dyrektor swarzędzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Agnieszka Maciejowicz:
W swarzędzkiej „jadłodzielni” można też zostawiać produkty, których mamy za dużo i są w opakowaniach, jak np. marchew, ziemniaki, cebula, jabłka czy pietruszka, własne wyroby – ciasto czy zupy, a także sery, jogurty, twarogi czy artykuły, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia zgodnie z opisem na opakowaniu „należy spożyć do”.
Na każdą ze swarzędzkich „jadłodzielni” Wielkopolski Urząd Marszałkowski przeznaczył 20 tys. złotych. Jak wylicza wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski w sumie w ramach drugiej edycji „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności” Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył w tym roku 291 tysięcy złotych:
Wielkopolanie marnują rocznie aż 555 tysięcy ton żywności. Najwięcej jedzenia, bo aż 60% ląduje w koszu w naszych domach.