Wzrosną opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Taką decyzję podjęła większość radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Podwyżka motywowana jest przede wszystkim rosnącymi kosztami utrzymania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a także niezbędnymi podwyżkami płac egzaminatorów, których wynagrodzenia nie były zmieniane od kilku lat.
I tak zgodnie z podjętą uchwałą opłaty za egzamin teoretyczny niezależnie od kategorii wzrosną z 30 do 50 złotych. Z kolei przyszli kierowcy za możliwość zdania państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B zapłacą o 42% więcej. Zamiast 140 złotych będzie to 200 złotych.
Radni Prawa i Sprawiedliwości proponowali, by opłata za egzamin teoretyczny wynosiła 40 złotych, a za część praktyczną na niższe kategorie – 170 złotych. Mówi radny PiS, Adam Bogrycewicz:
Jak przekonywał wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak niezbędne jest wprowadzenie maksymalnych stawek, gdyż chociażby stawki płac egzaminatorów nie były zmieniane od 2007 roku, a i tak podwyżka nie zapewni rentowności WORD-ów:
Zgodnie z nowelizacją ustawy od nowego roku to sejmiki województw decydują o stawkach wysokości opłat za egzaminy na prawo jazdy. Mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak:
Jak dodaje marszałek Marek Woźniak Związek Województw przyjął uchwałę, że racjonalnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie jednolitej stawki dla całego kraju. Przyjęły je już m.in. sejmiki województw podkarpackiego i lubelskiego, gdzie większość ma PiS.
Nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy w Wielkopolsce będą obowiązywały po 14 dniach od opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym, a więc najpewniej od kwietnia.
Dodajmy, że w 2021 roku w wielkopolskich WORD-ach przeprowadzono 42 791 egzaminów praktycznych i 31 607 egzaminów teoretycznych. Prawo jazdy uzyskało nieco ponad 17 tysięcy osób, w tym blisko 12,5 tys. na samochód osobowy. Łączna zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Wielkopolskich Ośrodkach Ruchu Drogowego w 2021 roku wyniosła 41%.