Święta, święta i po świętach. A co zrobić z żywą choinką? W styczniu i lutym odbywa się wywóz niepotrzebnych drzewek. Odpowiedzialne są za to firmy odbierające od nas śmieci.
Drzewka odbierane są z posesji w wyznaczonym terminie. Dokładne harmonogramy dostępne są na stronach internetowych poszczególnych gmin. Mówi Andrzej Springer, dyrektor Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej:
A co dzieje się później, gdy odebrane od nas zostaną świąteczne drzewka?
Jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce możemy przesadzić je do ogrodu. Najlepiej to uczynić w kwietniu, po dłuższej aklimatyzacji na balkonie lub w garażu, zakrywając korzenie słomą, ściółką. Jeżeli nie mamy balkonu świąteczne drzewko można posadzić w lesie lub na jego obrzeżach, ale wymaga to uzgodnienia z danym Nadleśnictwem z uwagi m.in. na Plan Urządzenia Lasu.
Choinkę po świętach można te wykorzystać jako ściółkę do ochrony innych roślin lub przekazać jako pokarm dla kóz i owiec w wybranych gospodarstwach. Drzewka przyjmują też ogrody zoologiczne.
Warto też pamiętać, by choinki wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych, gdyż za wyrzucenie drzewek w innych miejscach grożą kary. Za zaśmiecanie straż miejska, gminna lub policja może nałożyć mandat karny w wysokości od 50 do nawet pół tysiąca złotych.
W całym ubiegłym roku GOAP od mieszkańców gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Kostrzyn, Swarzędz, Buk, Kleszczewo i miasta Poznania odebrał ponad 250 ton choinek.