Bez nich Poznań nie byłby zupełnie inny. Instytucja ta ma wielki wpływ na charakter i kształt miasta oraz rozwój gospodarczy nie tylko Wielkopolski. Mowa o Międzynarodowych Targach Poznańskich. Symbol stolicy Wielkopolski kończy dziś 100 lat.
Wszystko zaczęło się dokładnie 28 maja 1921 roku, kiedy to z inicjatywy lokalnych kupców odbył się Pierwszy Targ Poznański – wystawa o charakterze krajowym. Międzynarodowe Targi Poznańskie są jednym z najdłuższej działających targów w Europie. Każdego roku w 16 pawilonach, na powierzchni 110 tys. m kw. organizowanych jest tutaj ponad 80 imprez i wystaw.
Przez lata Międzynarodowe Targi Poznańskie były oknem na świat, zwłaszcza kolorowy świat Zachodu. To właśnie na Targach po raz pierwszy w 1957 roku Polacy mieli okazję wypić Coca-Colę, w 1929 roku pokazano pierwszy w Polsce telewizor, a 65 lat temu dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze.
Targi od początku były miejscem rynkowych premier, gdzie nawiązywano wartościowe kontakty handlowe i promowano polską gospodarkę. Dzięki temu, jeszcze przed II wojną światową, Poznań wyrósł na czwarty pod względem wielkości ośrodek targowy w Europie.
Każdego roku targi poznańskie odwiedza przeszło milion osób z całego świata. Jedno pozostaje niezmienne: MTP zawsze były, są i będą miejscem spotkań, do którego przyjeżdża się, by zobaczyć rynkowe nowości i wraca do domu z głową pełną wrażeń i pomysłów.
Dodajmy, że jubileusz 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich potrwa rok. Przygotowania do rocznicy pokrzyżował jednak koronawirus, który zamknął targi, a na terenie MTP działa szpital covidowy. Mimo trudnych czasów zaplanowano wiele wydarzeń. Na początek otwarta zostanie plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć, a po ulicach stolicy Wielkopolski będzie jeździć okolicznościowy tramwaj, który przypomni targową historię. Zaplanowano również wydanie pamiątkowego albumu.