W wir historii można się wciągnąć odwiedzając Ostrów Lednicki, na którym znajdziemy bardzo dobrze zachowane relikty kamiennego pałacu Mieszka I i Bolesława Chrobrego z unikatową kaplicą, w której znajdują się baseny chrzcielne. To właśnie tutaj odbył się najprawdopodobniej chrzest Polski.
Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego Ostrów Lednicki był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski.
Opowiada Andrzej Kowalczyk, archeolog i kierownik oddziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy:
Na Ostrowie Lednickim znajdziemy bardzo dobrze zachowane relikty kamiennego pałacu Mieszka I i Bolesława Chrobrego z unikatową kaplicą, w której znajdują się baseny chrzcielne.
To właśnie tutaj najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski.
O tym jak wyjątkowym miejscem jest Ostrów Lednicki mogą świadczyć pozostałości zachowanych elementów – przyczółki mostu z drewna dębowego z X wieku.
Co ciekawe, trzy lata temu archeolodzy odkryli pozostałości trzeciego mostu, który prowadził na wyspę Ledniczkę.
Niedawno obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Historycy od co najmniej XIX wieku próbują ustalić, które miasto było pierwszą stolicą Polski – czy był to Gniezno, czy jednak Poznań.
Będąc nad Ostrowem Lednickim poznamy nie tylko bogatą historię początków państwa polskiego, ale również możemy przekonać się w jaki sposób powstały w X wieku mosty prowadzące na wyspę Ostrów Lednicki, jak wyglądało życie codzienne, jak zdobywano i przygotowywano pożywienie, a także poznamy wiele ciekawych opowieści.
Opowiada Mariola Olejniczak, kierowniczka działu edukacji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy:
Na Ostrów Lednicki można dojechać zjeżdżając z drogi wojewódzkiej nr 194, łączącej pierwszą stolicę Polski ze stolicą Wielkopolski. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. od 9:00 do 17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 18:00. Bilety wstępu kosztują 10 złotych, a ulgowe 7 zł.
►ZOBACZ TAKŻE: “To tu odbył się chrzest Polski” – Pola Lednickie