Nie tylko „pyrą” Wielkopolska i powiat poznański stoją, ale także zdrowymi i smakowitymi owocami, warzywami oraz ich przetworami, wykonanymi ze szczególną dbałością o jakość i naturalny skład. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie 41 producentów walczyło o tytuł „Najlepszego smaku owoców i warzyw Powiatu Poznańskiego”.
Jak zaznacza przewodniczący Kapituły Konkursowej i prezes Slow Food Wielkopolska, Marek Gąsiorowski przeważały soki owocowe oraz konfitury, niemniej kapituła zwróciła uwagę na wybitny aromat jabłek odmiany Delikates od dwóch producentów – z Trzeku w gminie Kostrzyn oraz z gospodarstwa doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Przybrodzie w gminie Rokietnica. Jury przypadła do gustu chrupkość chipsów jabłkowych czy pomysłowość autora kotletów z brokułów. Smak dzieciństwa przywróciły niesamowite kompoty, a tęsknotę za wigilijnym barszczykiem zakwasy buraczane.
Do tej pory wybrano najsmaczniejsze chleby i wyroby piekarniczo-cukiernicze, a także miody, pierniki, pączki i ryby, a już trwa kolejny konkurs – na najlepsze nalewki owocowe, ziołowe, korzenne, kwiatowe oraz mieszane, do których mogą zgłaszać się restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i osoby fizyczne z terenu powiatu poznańskiego.
Na zwycięzców czekają nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 750 złotych za pierwsze miejsce, 500 zł a drugie i 250 zł za trzecie. Autor najlepszego zestawu 5-ciu nalewek otrzyma Grand Prix – „Smak Tradycji 2021” w wysokości tysiąca złotych.
Zgłoszenia przyjmowane są do 18 września, a więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej organizatora. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.