Początek roku to czas składania zeznań podatkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2020 r.
– Co roku, na przełomie stycznia i lutego, ZUS rozpoczyna wysyłkę deklaracji PIT. Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku, choćby jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają deklarację podatkową. Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, ok. 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, czy opiekuńcze. Na terenie Wielkopolski deklaracje PIT trafią do prawie 910 tys. klientów ZUS – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce.
Tylko oba oddziały ZUS w Poznaniu prześlą ponad pół miliona deklaracji (533 203), pilski ZUS wyśle ponad 103 tysiące deklaracji (103 326).
Formularze trafią nie tylko do emerytów i rencistów, ale również do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.
Osoby, które miały w ZUS nadpłatę podatku dostaną PIT11a, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego przekaże bezpośrednio urząd skarbowy.
Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
– Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP – zaznacza Marlena Nowicka z ZUS.
Osoby, które z jakiegoś powodu nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie.
Dodajmy, że podatnicy mają czas na rozliczenie się ze skarbówką, czyli złożenie zeznania podatkowego do końca kwietnia.