Kościół, który stał się salą koncertową i galerią sztuki

W oddalonej o 37 kilometrów na wschód centrum stolicy Wielkopolski, Nekielki znajduje się kościółek w stylu neogotyckim, który w latach 1881-1884 zbudowali osadnicy olęderscy. Podczas wojny olędrzy zostali wysiedleni. Co działo się dalej z obiektem?

Fot. Janusz Ludwiczak

Istniejący kościół w sąsiedniej Nekielce został zbudowany w stylu neogotyckim przez osadników olęderskich w latach 1881-1884. Kościół służył nie tylko ewangelikom, ale również mieszkańcom pobliskich wsi. W 1907 r. przeprowadzony został remont świątyni. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn broni, pełnił też funkcję magazynu do przechowywania narzędzi rolniczych czy zboża. Z czasem kościół tracił swoją świetność i popadał w ruinę, aż w 1992 roku obiekt zakupili państwo Anna i Andrzej Kareńscy.
W 2000 roku w dawnym kościele odbył się pierwszy koncert. Wystąpił wtedy Chór Cerkiewnego pod dyrekcją ks. Szurbaka z Warszawy. Pięć lat później na ścianie kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą osiedlenie olędrów w okolicy Nekli.

Do tej pory w dawnej świątyni ewangelickiej wystąpili m.in. Artur Andrus, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Hanna Śleszyńska, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Raz Dwa Trzy, a także Anita Lipnicka i John Porter, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek czy ostatnio Olga Bończyk.

Do Nekielki dojedziemy jadąc drogą krajową nr 92 w kierunku Wrześni.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®