Budzyń ma nowy posterunek policji

Budowa nowego posterunku policji w Budzyniu kosztowała ponad 4,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu państwa.
Fot. M.Wolski

Obiekt powstał na działce przekazanej nieodpłatnie przez Miasto i Gminę Budzyń. Dotychczasowy posterunek policji w Budzyniu funkcjonował w budynku wybudowanym jeszcze w czasach zaborów. Jego stan był opłakany. Policjanci z powodu awarii ogrzewania nie mogli tam na co dzień pracować i przyjmować petentów. Teraz zmiana jest diametralna.

W starym posterunku niestety bywało tak, że nie dość że było zimno, to jeszcze momentami wyglądało to bardzo dziwnie. Był to budynek wybudowany jeszcze w czasach pruskich. Wtedy na tych terenach policja miała zupełnie inne znaczenie i zadania. Natomiast ten nowy budynek jest bardzo przyjazny. Sam układ pomieszczeń i udogodnienia dla petentów gwarantują godne ich obsłużenie, ale też i godne warunki pracy dla funkcjonariuszy. Jest to diametralna zmiana na lepsze – mówi burmistrz Budzynia Marcin Sokołowski.

Nowy posterunek stoi na działce o wartości 140 tysięcy złotych, którą nieodpłatnie przekazało Miasto i Gmina Budzyń.

Dobrze, że tak zrobiliśmy. Bez tego ta inwestycja za 4,5 mln złotych nie miałaby szans u nas powstać. Była to decyzja bardzo słuszna i za to chciałbym podziękować Radzie Miejskiej – dodaje Marcin Sokołowski.

Przy okazji budowy nowego posterunku w Budzyniu zwiększył się stan osobowy Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży.

Przyszła taka możliwość, aby zbudować nowy obiekt i aby zwiększyć obsadę etatową w Komendzie Powiatowej w Chodzieży, a co za tym idzie Komisariatu w Margoninie i w konsekwencji Posterunku Policji w Budzyniu. Dzięki tej inwestycji udało się pozyskać osiem etatów, które są przeznaczone tutaj do Posterunku Policji w Budzyniu. W tej chwili zajętych jest siedem etatów, jest jeden wakat. Ci policjanci pracują tutaj w Budzyniu – informuje insp. Przemysław Kozioł, Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży

W Budzyniu powstał potrzebny i oczekiwany zarówno przez mieszkańców, jak i policjantów obiekt sfinansowany w całości z budżetu państwa.

To jedno z takich miejsc, które w Wielkopolsce powstają. Praktycznie co jakiś krótki czas mam okazję uczestniczyć w otwarciu takich posterunków lub całych komend powiatowych, tak jak w Pile. Niedawno powstał taki obiekt m.in. w Zaniemyślu. To właśnie efekt przyjętego programu modernizacji służb mundurowych i dzięki tym środkom, a tutaj w Budzyniu, ale też i w innych miejscach, wynik współpracy z samorządem. Bo samorząd przekazał działkę pod budowę tego posterunku. A oprócz posterunku są jeszcze dodatkowo etaty dla policjantów, którzy będą strzec bezpieczeństwa mieszkańców – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Nowy posterunek policji w Budzyniu powstał w nowoczesnej technologii. Jest wyposażony m.in. w pompy ciepła, fotowoltaikę, klimatyzację i nowoczesne elektroniczne systemy łączności.

Obiekt jest połączony bezpośrednio z Komendą Powiatową Policji w Chodzieży. Oznacza to, że jeżeli przykładowo w obiekcie nikogo nie będzie, to naciskając domofon możemy się połączyć z dyżurnym w Chodzieży. Z kolei fotowoltaika powoduje, że w jakimś zakresie jesteśmy samowystarczalni. Mamy tutaj najnowocześniejszą technologię informatyczną. Dodatkowo każdy policjant ma swoje indywidualne miejsce pracy, indywidualny komputer i środki łączności – dodaje insp. Przemysław Kozioł.

W posterunku znajduje się między innymi pokój przyjęć interesantów, którego w starym budynku policji w Budzyniu nie było.

Chodzi o to, żeby interesanci mieli godne warunki, żeby rozmowa z nimi nie odbywała się na korytarzu. Pokój przyjęć to miejsce, w którym petent przedstawia swój problem, a następnie jest kierowany do konkretnego policjanta, w zależności czy to jest związane z wykroczeniem, czy jest potrzeba interwencji dzielnicowego lub, jeśli składa zawiadomienie o przestępstwie, to sprawa trafia do komórki kryminalno-dochodzeniowej i będą się nią zajmować śledczy – wyjaśnia insp. Przemysław Kozioł, Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży.

Budowa Posterunku Policji w Budzyniu trwała zaledwie 9 miesięcy. Jest to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt na terenie powiatu chodzieskiego. W trakcie jego otwarcia nadinsp. Dariusz Augustyniak, pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji, poinformował że jest to 169 posterunek wybudowany lub odtworzony po roku 2016 w skali całego kraju. Policjanci z Budzynia wkrótce otrzymają też nowy radiowóz.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®