Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki

Mieszkańcy Poznania, a także gmin: Swarzędz, Czerwonak, Pobiedziska, Kostrzyn, Murowana Goślina, Suchy Las, Rokietnica, Tarnowo Podgórne i Ostroróg, którzy są podłączeni do sieci Aquanet muszą liczyć się z podwyżkami opłat za wodę i ścieki, i to już od przyszłego tygodnia.

Fot. Pixabay

Nową taryfę za wodę i ścieki zatwierdziło już Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

W przypadku gospodarstw domowych, w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, cena za 1 m³ dostarczonej wody wyniesie 5,82 zł brutto, a za 1 m³ odprowadzonych ścieków 9,01 zł brutto. Zatem przy średnim zużyciu wody wynoszącym około 3 na miesiąc na jednego mieszkańca, oznacza to wzrost miesięcznych kosztów zużycia wody i odprowadzania ścieków o 6,21 zł bruttowyjaśnia Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka spółki Aquanet.

Nowe opłaty za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków mają będą obowiązywać przez trzy najbliższe lata. Jak argumentuje Aquanet podwyżka jest konieczna:

Po niemal dwóch latach starań 7 grudnia br. otrzymaliśmy decyzję Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zatwierdzającą nową taryfę za wodę i ścieki. Regulator uznał za zasadne skrócenie okresu obowiązywania aktualnej taryfy i wprowadzenie nowych cen za wodę i ścieki. To dla nas ważne, gdyż pozwoli na świadczenie usług w standardzie, do którego się zobowiązaliśmy. Przyznanie nowych taryf umożliwi nam realizację zadań, które zostały wstrzymane z uwagi na konieczne oszczędności tłumaczy Zofia Koszutska-Taciak z Aquanet-u.

Ponadto wprowadzony zostanie nowy system rozliczania w zakresie opłat abonamentowych, w zależności od rodzaju świadczonej usługi, okresu rozliczeniowego czy sposobu dostarczenia faktury. I tak opłaty abonamentowe dla klientów korzystających z e-faktur będą niższe.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®