Bezrobocie w Poznaniu i powiecie poznańskim najniższe w kraju

Poznań i powiat poznański nadal należą do najaktywniejszych regionów Polski z najniższą stopą bezrobocia i dużym potencjałem rozwoju.

Fot. Pixabay

Jak mówiła podczas środowej sesji Rady Powiatu Poznańskiego dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, Małgorzata Pawlak stopa bezrobocia w liczącej ponad milion osób aglomeracji poznańskiej wynosi 1%, gdzie w Wielkopolsce jest to blisko 3%, a w skali kraju 5,1%:

Wskaźnik osób pracujących wynosi 75,7% przy średniej unijnej 73,5% w wieku między 20 a 64 lat.

Najwięcej osób bezrobotnych jest w gminie Swarzędz – 262, Luboniu i Mosinie – ponad 216, najmniej w Kleszczewie – 48 – to o połowę mniej niż w roku ubiegłym:

Najwięcej ofert pracy jest w gminach: Kórnik, Swarzędz, Tarnowo Podgórne, Komorniki i Czerwonak, gdzie skumulowanych jest dużo przedsiębiorstw i zakładów pracy. Dla przykładu tylko w samej gminie Swarzędz czeka ponad tysiąc miejsc pracy, a w Czerwonaku 413. Pracodawcy obniżają też wymagania:

I tak osoby bez kwalifikacji znajdą pracę od ręki w branżach przemysłowych m.in. na stanowisku operator maszyn i urządzeń czy jako pracownik do pakowania, sortowania lub prac gospodarczych. Pracę w branży biurowej – w księgowości, logistyce, magazynowaniu czy nowych technologiach znajdą już osoby z wykształceniem średnim.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu do końca październiku blisko 6 295 osób bezrobotnych znalazło zatrudnienie lub uruchomiło własną firmę.

Po 24 lutego, gdy wybuchła wojna u naszych wschodnich sąsiadów wielu Ukraińców przybyło do Polski, również powiatu  poznańskiego i stolicy Wielkopolski. Obecnie w Poznaniu i powiecie poznańskim zatrudnionych jest blisko 36 800 obywateli Ukrainy, z czego blisko 24 tys. stanowią panie. Umowę o pracę posiada 12 460 obywateli Ukrainy.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®