Obchody Święta Niepodległości w Czerwonaku, Swarzędzu, Pobiedziskach, Kostrzynie i Murowanej Goślinie

Jak przebiegną obchody Święta Niepodległości w poszczególnych gminach, co będzie działo się 11 listopada w Czerwonaku, Pobiedziskach, Swarzędzu, Kostrzynie i innych miastach?
Fot. Pixabay

Czerwonak będzie świętował odzyskanie przez Polskę niepodległości na sportowo. O godz. 11:11 z orlika przy ul. Św. Wojciecha wystartuje 11. Bieg Niepodległości, w którym blisko 300 zawodników będzie miało do pokonania trasę o długości 5 lub 10 kilometrów. W ramach zawodów odbędzie się również sztafeta, bieg dla dzieci oraz marsz nordic walking. Bieg Niepodległości odbędzie się również w niedzielę, 12 listopada o godz. 11 w Kicinie.

W ramach czerwonackich obchodów Święta Niepodległości o godz. 9:00 odprawiona zostanie msza św. w kościele Niepokalanego Serca NMP. Godzinę później uroczystość przy pomniku Poległych i pomordowanych za wolność tej ziemi przy ul. Gdyńskiej w Czerwonaku, tuż obok budynku Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół”.

W sąsiedniej Murowanej Goślinie uroczystości odbędą się na Placu Powstańców Wielkopolskich. O godz. 11:00 zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Murowanej Gośliny, po czym złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wystąpi też Orkiestra Dęta goślińskiej OSP. O godz. 14 zaplanowano Strzelanie Niepodległościowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

W Pobiedziskach obchody Święta Niepodległości rozpoczną się mszą świętą o godz. 11:30 we farze, po niej na pobiedziskim Rynku wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi, zabrzmi hymn i złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikami na Rynku. O godz. 13
Pobiedziski Ośrodek Kultury zaprasza na wspólne świętowanie odzyskania niepodległości. Na scenie zaprezentuje się Kwintet Dęty „Grandioso” pod kierunkiem majora Pawła Joksa oraz Pobiedziska Orkiestra Dęta.

W Swarzędzu tradycyjne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godz. 11:45. Na Placu Niezłomnych odsłonięta zostanie kolejna rzeźba stolarza z okazji jubileuszu 385-lecia miasta. W samo południe złożenie hołdu poległym za wolność i Ojczyznę na swarzędzkim Rynku. O godz. 13:00 msza św. w kościele Św. Marcina.

Podwójnie świętować będzie za to Kostrzyn, a to dlatego, że 11 listopada przypadnie 772. rocznica nadania praw miejskich. O godz. 10:00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę w farze, po niej przemarsz z dużą flagą na kostrzyński Rynek, na którym odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. O godz. 11:30 w hali przy ul. Piasta odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, w trakcie której wręczona zostanie Nagroda „Rycerza Kostro”. Na zakończenie ok. godz. 12 zaplanowano koncert zespołu „Sweet Four”.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®