Obchody Święta Niepodległości w Czerwonaku, Swarzędzu, Pobiedziskach, Kostrzynie, Murowanej Goślinie i Biedrusku

Jak przebiegną obchody Święta Niepodległości w poszczególnych gminach, co będzie działo się 11 listopada w Czerwonaku, Pobiedziskach, Swarzędzu, Kostrzynie i innych miastach?

Fot. Pixabay

Czerwonak będzie świętował odzyskanie przez Polskę niepodległości na sportowo. O godz. 11:11 z orlika przy ul. Św. Wojciecha wystartuje X Bieg Niepodległości, w którym 200 zawodników będzie miało do pokonania trasę o długości 5 lub 10 kilometrów. W ramach zawodów odbędzie się również sztafeta, bieg dla dzieci oraz marsz nordic walking. Bieg Niepodległości odbędzie się również w niedzielę, 13 listopada o godz. 11:11 w Kicinie.

W ramach czerwonackich obchodów Święta Niepodległości o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza św. w kościele Niepokalanego Serca NMP. Godzinę później uroczystość przy pomniku Poległych i pomordowanych za wolność tej ziemi przy ul. Gdyńskiej w Czerwonaku, tuż obok budynku Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół”.

W sąsiedniej Murowanej Goślinie uroczystości odbędą się na Placu Powstańców Wielkopolskich. O godz. 11:30 zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Murowanej Gośliny, po czym złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikiem i odbędzie się koncert „Raduje się serce” w wykonaniu Chórów „Canzona”.

Ciekawie zapowiadają się obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Biedrusku. Najpierw o godz. 10:00 w miejscowym kościele odprawiona zostanie wojskowa msza święta, po niej uroczysta defilada do Panteonu przy Pałacu w Biedrusku. Po przemarszu ścieżką Ojców Polskiej Niepodległości odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru „Dębowy Liść”.

W Pobiedziskach obchody Święta Niepodległości rozpoczną się mszą świętą o godz. 11:30 we farze, po niej na pobiedziskim Rynku wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi, zabrzmi hymn i złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikami na Rynku. Z kolei o godz. 15:00 Pobiedziski Ośrodek Kultury zaprasza na wspólne świętowanie odzyskania niepodległości.
Na scenie zaprezentuje się Kwintet Dęty pod kierunkiem majora Pawła Joksa oraz Pobiedziska Orkiestra Dęta.

W Swarzędzu tradycyjne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w samo południe od złożenia hołdu poległym za wolność i Ojczyznę na swarzędzkim Rynku. O godz. 13:00 msza św. w kościele Św. Marcina.

Podwójnie świętować będzie za to Kostrzyn, a to dlatego, że 11 listopada przypadnie 771. rocznica nadania praw miejskich. O godz. 10:30 uroczyste podniesienie biało-czerwonej flagi na maszt przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, następnie msza w farze, a po niej przemarsz z dużą flagą na kostrzyński Rynek, na którym odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. O godz. 12:45 w hali przy ul. Piasta odbędzie się wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn oraz inauguracyjna sesja nowowybranej Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wręczona zostanie też Nagroda „Rycerza Kostro”. Po niej zaplanowano koncert zespołu „TrombQuartet”.

Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!
Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!