Po 16 latach Tour de Pologne powrócił do Wielkopolski [FILM, ZDJĘCIA]

W sobotę, punktualnie w samo południe 168 kolarzy z całego świata, w tym 17 Polaków z 24 ekip z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i następnie ulicą Bukowską i dalej przez Kiekrz, Suchy Las, Biedrusko, Bolechowo, Murowaną Goślinę, Kiszkowo, Pobiedziska, Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Kórnik, Mosinę i Puszczykowo i Komorniki przejechało w pierwszym etapie wyścigu jubileuszowego 80. Tour de Pologne.
Fot. Janusz Ludwiczak

Na trasie pojawiło się wielu mieszkańców. Z kibicami oczekującymi na kolarzy na Rynku w Kostrzynie rozmawiał nasz reporter, Janusz Ludwiczak:

Przy kostrzyńskim Rynku, na 84 kilometrze trasy znajdowała się Premia Lotna Lotto. Przed przyjazdem zawodników pojawił się Czesław Lang, od 30 lat współorganizator i dyrektor wyścigu, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

Zwycięzcą Premii Lotnej został Polak, Patryk Stosz zapewniając sobie koszulkę najaktywniejszego przed drugim etapem. Drugi był Włoch, Filippo Ridolfo, a trzeci Polak, Kamil Małecki.

Mówi burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek:

Meta liczącego prawie 184 kilometrów pierwszego etapu 80. Tour de Pologne znajdowała się na Torze Poznań. Pół godziny przed przyjazdem na metę zawodników przeszła gwałtowna burza z oberwaniem chmury. Kolarze na Tor Poznań musieli wjechać mokrymi drogami, omijając gałęzie i kałuże.

Liderem wyścigu został Belg, Tim Merlier, który na finiszu wyprzedził Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) oraz Kolumbijczyka Fernando Gavirię (Movistar).

Dodajmy, że Tour de Pologne ostatni raz w Wielkopolsce odbył się 16 lat temu. Czwarty etap wyścigu, który odbył się we wrześniu 2007 roku prowadził z Chojnic przez Ujście, Piłę, Chodzież, Wągrowiec i Murowaną Goślinę na poznańską Maltę.

Radio Wielkopolska jest jednym z patronów medialnych 80. Tour de Pologne.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®